Ağdam şəhərinin içməli su, tullantı və yağış sularının idarə olunması ilə bağlı işçi qrupun iclası keçirilib
Yaradılıb: 23-05-2022 16:33
İşğaldan azad olunmuş Ağdam şəhərinin içməli su təchizatı, tullantı və yağış sularının idarə olunması sistemlərinin yaradılması ilə bağlı layihə sənədlərinin hazırlanması məqsədilə yaradılmış işçi qrupun növbəti iclası keçirilib. Ağdam şəhərində baş tutan iclasda içməli və tullantı su, eyni zamanda, yağış suları sistemlərinin layihəsi təqdim  edilib, ətraflı müzakirələr aparılıb.
“Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin Planlaşdırma və layihələndirmə departamentinin rəisi Bahadır Kəngərli bildirib ki, layihə hazırlanarkən əhalinin içməli suya tələbatı, şəhərin sənaye və turizm imkanları nəzərə alınıb. Ağdam şəhərinin və şəhərə yaxın 4 kəndin dayanıqlı və keyfiyyətli içməli su ilə təmin edilməsi məqsədilə kompleks tədqiqat işləri aparılıb və “Ağıllı su” layihəsi hazırlanır.
Layihəyə əsasən Ağdam şəhəri içməli su ilə yeraltı su mənbəyindən təmin olunacaq və bu məqsədlə ilkin mərhələdə 3 kəşfiyyat-qiymətləndirmə quyusu qazılıb. Quyuların məhsuldarlığı tələbatı ödəməyə imkan verəcək və suyun keyfiyyəti standartlara tam uyğundur. Ümumilikdə şəhərin dayanıqlı içməli su ilə təmin edilməsi məqsədilə 24 quyunun qazılması, quyu zonasının əsas və alternativ (generator) elektrik enerjisi ilə təminatı layihələndirilib. Subartezianlardan qəbul olunacaq su relyef baxımından yüksəkilikdə yerləşən anbarlarda toplanacaq və yaşayış məntəqələrinə özüaxımlı rejimdə ötürüləcək. Şəhərdə paylayıcı su şəbəkəsinin yaradılması, şəbəkə üzərində yanğın hidrantlarının, siyirtmələrin quraşdırılması layihədə öz əksini tapıb, eləcə də hər bir abonentin məsafədən oxunan elektron sayğacla təminatı təklif edilib.
İclasda Ağdam şəhərinin tullantı və yağış sularının idarə edilməsi ilə bağlı hazırlanmış layihə də təqdim olunub. Bildirilib ki, kanalizasiya-yağış infrastrukturunun qurulmasında da müasir texnologiyalardan istifadə olunacaq. Layihəyə uyğun olaraq  Ağdam şəhərində formalaşan tullantı suları məhsuldarlığı sutkada 30 min kubmetr layihələndirilən bioloji tipli qurğuda təmizləndikdən sonra texniki və suvarma məqsədilə təkrar istifadəyə qaytarılacaq.
Təqdim olunan layihədə şəhərin yağış sularının 2 hövzəyə ayrılmaqla idarə olunması nəzərdə tutulur. Yağış sularının da hər bir hövzədə tikiləcək anbarda toplanaraq təkrar istifadə olunması planlaşıdırılır.
Ağdam şəhərinin içməli su təchizatı, tullantı və yağış suları sistemləri vahid mərkəzdən idarə olunması layihələndirilib. Subartezianların məhsuldarlığı, anbarların səviyyəsi, suyun keyfiyyət göstəricilərinə SCADA sistemi ilə nəzarət olunacaq, şəbəkənin hidravlik tənzimlənməsi onlayn rejimdə həyata keçiriləcək.
İclasda layihə ilə bağlı geniş müzakirələr aparılıb, səsləndirilən təkliflərin layihədə nəzərə alınması tövsiyə olunub.
Qeyd edək ki, Ağdam rayonu işğaldan azad olunduqdan sonra “Azərsu” ASC tərəfindən məskunlaşma olan obyektlərin içməli su ilə təmin olunması məqsədilə təxirəsalınmaz işlər həyata keçirilib. Ağdam rayonu ərazisində Türkiyə-Rusiya birgə Monitorinq Mərkəzinin tikintisi layihəsi çərçivəsində içməli və tullantı su  xətləri çəkilib,  su anbarı,  nasos stansiyası, septik qurğular  inşa edilib. Ağdam rayonunun Xıdırlı kəndində yeni subartezian quyusu qazılıb, su xətləri inşa olunub.

Meeting of the working group on drinking water, waste and rainwater management held in Aghdam
The next meeting of the working group established to prepare project documents for the establishment of drinking water supply, waste and rainwater management systems in the liberated city of Agdam was held. The project of drinking and waste water, as well as rainwater systems was presented and detailed discussions were held during the meeting held in Aghdam.
Bahadir Kangarli, head of the Planning and Design Department of “Azersu” Open Joint-Stock Company, said that the population's demand for drinking water and the city's industrial and tourism opportunities were taken into account during the preparation of the project. To provide the city of Aghdam and 4 villages near the city with sustainable and quality drinking water, a comprehensive study had been conducted and the "Smart Water" project is being prepared.
According to the project, the city of Aghdam will be supplied with drinking water from an underground water source and for this purpose, 3 exploration wells were drilled at the initial stage. The productivity of the wells will meet the demand and the water quality will fully meet the standards. In general, to provide the city with sustainable drinking water, 24 wells are drilled and the well area is provided with main and alternative (generator) electricity. The water received from the sub-artesians will be collected in high-altitude reservoirs and transferred to the settlements in a self-flowing mode. The project includes the creation of a distribution water network in the city, the installation of fire hydrants and valves on the network, as well as the provision of each subscriber with an electronic meter that can be read remotely.
A project on wastewater and rainwater management in Aghdam was also presented at the meeting. It was noted that modern technologies will be used in the construction of sewerage and rain infrastructure. According to the project, the wastewater generated in the city of Aghdam will be reused for technical and irrigation purposes after treatment in a biological facility designed for 30,000 cubic meters per day.
The project envisages the management of the city's rainwater by dividing it into two basins. Rainwater is also planned to be collected and reused in a reservoir to be built in each basin.
Aghdam city’s drinking water supply, waste and rainwater systems are designed to be managed from a single center. The productivity of sub-artesians, the level of reservoirs, water quality indicators will be monitored by the SCADA system, hydraulic regulation of the network will be carried out online.
Extensive discussions on the project were held at the meeting and it was recommended that the proposals be taken into account in the project.
It should be noted that, after the liberation of Aghdam region from occupation, “Azersu” OJSC carried out urgent work in order to provide the settlements with drinking water. Drinking and waste water lines, a reservoir, a pumping station and a septic tank had been built in the Aghdam region as part of a joint Turkish-Russian monitoring project. A new sub-artesian well was drilled and water lines were built in Khidirli village of Aghdam region.