Fövqəladə hadisələrin aradan qaldırılması üzrə mülki müdafiə məşqi keçirilib
“Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin 2022-ci il üçün Mülki Müdafiə üzrə Tədbirlər Planına uyğun olaraq Xanbulançay Sutəmizləyici Qurğular Kompleksində “Fövqəladə hadisələrin aradan qaldırılması zamanı mülki müdafiə orqan və qüvvələrinin idarə edilməsinin təşkili” mövzusunda obyekt mülki müdafiə məşqi keçirilib. Təlimə mülki müdafiə dəstələrinin komandir-rəis və şəxsi heyəti, mülki müdafiə qüvvələrinə daxil olmayan işçilər, ümumilikdə 60 nəfər cəlb olunub.
“Azərsu” ASC-nin Mülki Müdaqfiə Qərargahının rəisi, məşqin rəhbəri Cahangir Şərifov bildirib ki, obyekt mülki müdafafiə məşqinin keçirilməsində məqsəd  iştirakçılardan hər birinə fövqəladə hallarda mühafizə və digər mülki müdafiə tədbirləri həyata keçirərkən fəaliyyət qaydalarının əməli surətdə öyrədilməsi, həmçinin fövqəladə hallar zamanı xilasetmə və digər təxirəsalınmaz işləri yerinə yetirərkən rəhbər heyətə qərar qəbul etmək bacarığının və mülki müdafiə  dəstələrinin qarşılıqlı surətdə fəaliyyət göstərməsinin təkmilləşdirilməsidir.
Təlim zamanı mülki müdafiə dəstələri şəxsi heyətlə tam komplektləşdirilib və mühafizə vasitələri ilə təchiz olunub. Maddi-texniki təchizatın və təlim yerlərində bütün mülki müdafiə avadanlıqlarının sazlığı yoxlanılıb, imitasiya yerlərinin (dağıntı, su kəmərlərində qəza, zəhərlənmə, yanğın və s.) hazırlanmasına diqqət yetirilib. Məşq zamanı daldalanma yerlərinin hazırlanması, işçilərin təhlükəsiz yerlərə çıxarılması, onlara fərdi, tibbi və yanğından mühafizə vasitələrinin paylanması, xilasetmə işlərinin aparılması və s. kimi tədbirlərə hazırlığın vəziyyəti də yoxlanılıb.
Məşq prosesində mülki müdafiə qüvvələri şərti olaraq fövqəladə hal baş vermiş  ərazinin mühafizəsi, əraziyə giriş-çıxışın məhdudlaşdırılması, yanğının söndürülməsi, zəhərlənənlərin xilas edilməsi, axtarış-xilasetmə, zərərçəkmişlərə ilkin tibbi yardımın göstərilməsi və işçilərin təhlükəsiz ərazilərə təxliyyəsi işlərinin aparılması ilə əlaqədar tapşırıqlar yerinə yetirib.
Sonda məşqin nəticələri təhlil edilib, mülki müdafiə dəstələrinin komandir-rəis və şəxsi heyətinə müvafiq tövsiyələr verilib.

Civil defense training was held to eliminate emergency situations
In accordance with the Civil Defense Action Plan of “Azersu” OJSC for 2022, a civil defense training on "Management of civil defense bodies and forces during emergency situations" was held at the Khanbulanchay Water Treatment Plant Complex. The training involved in total 60 people- the commander-in-chief and personnel of the civil defense forces, non-civil defense personnel.
Jahangir Sharifov, Chief of Civil Defense Staff of “Azersu” OJSC, Head of Training said that the purpose of the facility's civil defense training was to teach each participant the rules of operation during the implementation of security and other civil defense measures in emergencies, as well as the ability to make decisions and rescue civilians during emergency rescue and other emergency operations and to improve the interaction of groups.
During the training, the civil defense teams were fully staffed and equipped with security equipment. The adequacy of logistics and all civil defense equipment at the training sites was checked and attention was paid to the preparation of imitation sites (destruction, water pipeline accidents, poisoning, fire, etc.). Preparation of shelters during the training, evacuation of workers to safe places, distribution of personal, medical and fire protection equipment, rescue operations, etc. The state of preparation for such events was also checked.
During the training, the civil defense forces conditionally protected the emergency area, restricted access to the area, extinguished the fire, rescued the poisoned, search and rescue, provided first aid to the victims and evacuated workers to safe areas.
At the end, the results of the exercise were analyzed and relevant recommendations were given to the commander-in-chief and personnel of the civil defense forces.