Şabran rayonunun 9 kəndinin içməli su təchizatı yaxşılaşdırılır
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təsdiqlədiyi Regionların sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət Proqramına uyğun olaraq “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti bölgələrdə kənd əhalisinin içməli su təminatının yaxşılaşdırılması məqsədilə layihələrin icrasını davam etdirir. Şabran rayonunun Leyti, Ləcədi, Qələgah, Dağ Bilici, Zöhramı, Mumlu, Pirəbədil, Sumağava, Sumağava Qazma yaşayış məntəqələrini əhatə edən  layihə 3000-dən çox sakinin içməli su problemini həll edəcək.
Layihəyə əsasən kəndlərə içməli su Şollar-Bakı su kəmərindən veriləcək. Suyun optimal paylanmasını təmin etmək üçün kəndlərdə  hər birinin tutumu 100-300 kubmetr olan 5 ədəd su anbarı tikilr. İkipilləli nasoslarla anbarlara çatdırılacaq suyun paylayıcı şəbəkələrə ötürülməsi üçün 28 km uzunluğunda müxtəlif diametrli magistral su xətləri çəkilib.
Layihə çərçivəsində 9 kəndin hər birində mərkəzləşdirilimiş şəbəkə yaradılır və bu məqsədlə 38 km xəttin inşası planlaşdırılıb. Eyni zamanda, kəndlərdə 965 evə birləşmə veriləcək və sayğaclar quraşdırılacaq.  Hazırda anbarlarda və şəbəkə xətlərində tikinti-quraşdırma və sayğaclaşma işləri aparılır. Cari ilin iyun ayında işlərin tam yekunlaşacağı və kəndlərə suyun verilməsi nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, Şabran rayonunun Leyti, Ləcədi, Qələgah, Dağ Bilici, Zöhramı, Mumlu, Pirəbədil, Sumağava, Sumağava Qazma kəndlərində  mərkəzləşdirilmiş içməli su təchizatı sistemləri mövcud olmayıb. Bəzi kəndlərin sakinləri içməli suya olan tələbatlarını Dağ Bilici kəndi yaxınlığındakı Xırmı bulağından istifadə etməklə ödəyib. Lakin son illər bulağın məhsuldarlığı azaldığından kəndlərin tələbatı tam ödənilmirdi. Buna görə sakinlər içməli suyu uzaq məsafədən daşıyır və ya maşınlarla alırdılar.

Drinking water supply is being improved in 9 villages of Shabran region
In accordance with the State Program for Socio-Economic Development of the Regions approved by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, “Azersu” OJSC continues to implement projects to improve the supply of drinking water to the rural population in the regions. The project, which covers Leyti, Lajadi, Galagah, Dag Bilici, Zohrami, Mumlu, Pirabadil, Sumaghava, Sumaghava Gazma settlements of Shabran region, will solve the drinking water problem of more than 3,000 residents.
According to the project, drinking water will be supplied to the villages from the Shollar-Baku water pipeline. To ensure optimal water distribution, 5 reservoirs with a capacity of 100-300 cubic meters each are being built in the villages. 28 km of transmission mains of different diameters have been laid to transfer the water to be delivered to the reservoirs by two-stage pumps to the distribution networks.
The project creates a centralized network in each of the 9 villages and for this purpose it is planned to build a 38 km line. At the same time, 965 houses in the villages will be connected and meters will be installed. Currently, construction and metering work is being carried out in reservoirs and network lines. The work is expected to be completed in June this year and the villages will be supplied with water.
It should be noted that, there were no centralized drinking water supply systems in Leyti, Lajadi, Galagah, Dag Bilici, Zohrami, Mumlu, Pirabadil, Sumaghava, Sumaghava Gazma villages of Shabran region. Residents of some villages met their drinking water needs using the Khirmi spring near the village of Dag Bilici. However, in recent years, the needs of the villages had not been fully met due to the decline in spring productivity. Therefore, residents had to carry drinking water over long distances or by buying from trucks.