Ulu öndər Heydər Əliyevin 99-cu ildönümü ərəfəsində “Azərsu” ASC yanında İctimai Şuranın üzvləri Kür Sutəmizləyici Qurğular Kompleksinə səfər edib
Yaradılıb: 07-05-2022 12:50
Ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 99-cu ildönümü ərəfəsində “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti yanında İctimai Şuranın üzvlərinin ümummilli liderin içməli su sektorunda şah əsəri sayılan Kür Sutəmizləyici Qurğular Kompleksinə səfəri təşkil olunub. Əvvəlcə ulu öndərin kompleks ərazisində ucaldılmış abidəsi ziyarət olunub, abidənin önünə gül dəstələri qoyulub.
Kür Su Təchizatı İdarəsinin rəisi Eldəniz Həsənov sutəmizləyici qurğuların iş prinsipi və burada suyun təmizlənməsi prosesi barədə İctimai Şura üzvlərinə ətraflı məlumat verib. Qeyd olunub ki, Kür çayından üzən nasos stansiyaları vasitəsilə götürülən su birinci mərhələdə radial durulduculara ötürülür. Burada reagentlərdən istifadə edilərək onun tərkibindəki lil çökdürülür. İkinci mərhələdə su horizontal durulducularda emal prosesindən keçir. Nəhayət, 3-cü mərhələdə qum süzgəclərindən keçən su təmiz anbara ötürülür, burada zərərsizləşidirilir və nasoslarla magistral kəmərlərə vurulur. Magistral kəmərin 89-cu kilometrində - Səngəçal qəsəbəsi yaxınlığında yenidən qaldırıcı nasoslardan istifadə olunmaqla suyun Bakıya çatdırılması təmin edilir.
Qonaqların diqqətinə çatdırılıb ki, Oğuz-Qəbələ-Bakı su kəmərinin və Ceyranbatan  Ultrasüzgəcli Sutəmizləyici Qurğular Kompleksinin istismara verilməsindən sonra Abşeron yarımadasına gətirilən içməli suyun həcmi xeyli artıb. Bu da Kür Sutəmizləyici Qurğular Kompleksindən Bakıya verilən suyun bir hissəsinin Muğan və Aran bölgələrinə yönəldilməsinə imkan yaradıb. Bu məqsədlə 107 km uzunluğunda Şirvan-Muğan və 62 km uzunluğunda Sabirabad-Saatlı qrup magistral su kəmərləri, kəmərlərin üzərində anbarlar tikilərək istismara verilib. Bununla da, Hacıqabul, Şirvan, Salyan, Neftçala, Biləsuvar, Sabirabad və Saatlı şəhərlərinin, eləcə də magistral kəmərin marşrutu boyunca yerləşən kəndlərin su təchizatı əsaslı şəkildə yaxşılaşdırılıb. Bütövlükdə 2030-cu ilə perspektiv inkişaf nəzərə alınmaqla Şirvan-Muğan və Sabirabad-Saatlı qrup su kəmərlərindən 170-dən çox yaşayış məntəqəsinin 630 min nəfər sakini faydalanacaqdır.
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyevin ərzaq təhlükəsizliyinin və ixrac potensialının artırılmasının təmin edilməsi barədə tapşırıqlarına uyğun olaraq Kür Sutəmizləyici Qurğular Kompleksi Hacıqabul və Şamaxı rayonlarının ərazisində 10 min hektar əkin sahəsini suvarma suyu ilə də təmin edir. Bu məqsədlə kompleksdən Padarçöl adlanan əraziyə 27,5 km uzunluğunda əsas daşıyıcı kəmər inşa olunub.
Xatırladaq ki, Kür Sutəmizləyici Qurğular Kompleksinin inşasına 1968-ci ildə başlansa da işlər ləng aparılıb. 1969-cu ildə ulu öndər Heydər Əliyevin respublika rəhbərliyinə gəlməsindən sonra layihənin icrasında ciddi dönüş yaranır. Ümummilli liderin təşəbbüsü ilə xalq tikintisinə çevrilən layihənin birinci növbəsi mərhələlərlə 1970-1971-ci illərdə istismara verilib. 27 sentyabr 1970-ci ildə kompleksdən Abşeron yarımadasına suyun verilməsinə başlanıb.
Sürətlə inkişaf edən Bakı şəhərinin içməli su təchizatını yaxşılaşdırmaq üçün 1980-ci illərdə Kür su kəmərləri sisiteminin ikinci növbəsi üzrə işlər icra edilib. 3 mərhələdə (1984, 1986 və 1988-ci illərdə) Bakıya əlavə 3 magistral su kəməri çəkilib. Bununla da kompleksin məhsuldarlığı saniyədə 9,5 və ya sutkada 820 000 kubmetrə çatdırılıb.

On the eve of the 99th anniversary of the national leader Heydar Aliyev, members of the Public Council under “Azersu” OJSC visited the Kura Water Treatment Plants Complex
Created: 07-05-2022 12:50
On the eve of the 99th anniversary of the national leader Heydar Aliyev, members of the Public Council under the “Azersu” Open Joint-Stock Company visited the Kura Water Treatment Plant, a masterpiece of the national leader in the drinking water sector. First, the monument to the Great Leader erected in the complex was visited, flowers were laid in front of the monument.
The head of the Kura Water Supply Branch, Eldaniz Hasanov, delivered detailed information about the working principle of water treatment plants and the process of water purification for the members of the Public Council. It was noted that water taken from the Kura River via the pumping stations is transferred to radial stabilizers in the first stage. Here, the sludge is precipitated using reagents. In the second stage, water is processed in horizontal stabilizers. Finally, in the third stage, water passing through the sand filters is transferred to a clean reservoir, where it is neutralized and pumped to the main pipelines. At the 89th kilometer of the transmission main - near the Sangachal settlement, water is delivered to Baku using re-lift pumps.
The guests were informed that the volume of drinking water brought to the Absheron Peninsula has increased significantly after the commissioning of the Oguz-Gabala-Baku water pipeline and the Jeyranbatan Ultrafiltration Water Treatment Plant. This allowed some of the water supplied to Baku from the Kura Water Treatment Plant to be directed to the Mughan and Aran regions. For this purpose, 107 km long Shirvan-Mughan and 62 km long Sabirabad-Saatli group main water pipelines and reservoirs were built and put into operation. Thus, the water supply of Hajigabul, Shirvan, Salyan, Neftchala, Bilasuvar, Sabirabad and Saatli cities, as well as the villages along the route of the transmission main had been substantially improved. In general, taking into account the perspective development by 2030, 630,000 people from more than 170 settlements will benefit from the Shirvan-Mughan and Sabirabad-Saatli group water pipelines.
It should be noted that in accordance with the President Ilham Aliyev’s instructions to ensure food security and increase export potential, the Kura Water Treatment Plants Complex also provides irrigation water to 10,000 hectares of arable land in Hajigabul and Shamakhi regions. For this purpose, a 27.5 km long main transmission line was built from the complex to the area called Padarchol.
To improve the drinking water supply of the rapidly developing city of Baku, measures was carried out on the second stage of the Kura water pipeline system in the 1980s. In 3 stages (1984, 1986 and 1988) 3 additional transmission mains were laid to Baku. Thus, the capacity of the complex had reached 9.5 per second or 820,000 cubic meters per day.