Yanvar-mart aylarında içməli sudan qanunsuz istifadə ilə bağlı 2093 fakt aşkarlanıb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təsdiqlədiyi “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair 2020-2022-ci illər üçün Tədbirlər Planı”na uyğun olaraq su itkilərinin və israfçılığın  qarşısının alınması məqsədilə tədbirlər davam etdirilir. İçməli sudan qanunsuz istifadə hallarının aşkarlanması və aradan qaldırılması məqsədilə aparılan araşdırmalar nəticəsində Bakı şəhəri və regionlarda sudan uçotsuz və sayğacdankənar xətlərdən istifadə halları aşkarlanıb.
2022-ci ilin mart ayında içməli sudan qanunsuz istifadə ilə bağlı 802 fakt aşkarlanıb. Aşkarlanmış faktların 704-ü Bakı, Sumqayıt şəhərləri və Abşeron rayonunda, 98-i isə regionlarda qeydə alınıb. Həmin faktlar üzrə 223 min kubmetr həcmində sərfiyyat bərpa olunub.
Ümumilikdə cari ilin  birinci rübündə içməli sudan qanunsuz istifadə ilə bağlı “Azərsu” ASC üzrə 2093 fakt aşkarlanıb. Ötən müddətdə Bakı, Sumqayıt şəhərləri və Abşeron rayonunda 1902, regionlarda isə 191 sudan qanunsuz istifadə halı qeydə alınıb. Bununla əlaqədar 566 min kubmetr həcmində sərfiyyat bərpa olunub. Cari ilin yanvar-mart aylarında  sudan qanunsuz istifadə ilə bağlı 60-dək fakt araşdırılması üçün  hüquq-mühafizə orqanlarına təqdim olunub.
İçməli sudan uçotsuz və sayğacdankənar istifadə halları Abşeron yarımadası üzrə ən çox Binəqədi, Sabunçu və Xəzər rayonlarında, regionlarda isə Şirvan, Tovuz və İmişli şəhərlərində qeydə alınıb.
“Azərsu” ASC vətəndaşların və abonentlərin diqqətinə çatdırır ki, qlobal iqlim dəyişikliyi ölkəmizin şirin su ehtiyatlarının azalmasına səbəb olub və belə bir şəraitdə sudan israfçılıqla istifadə edilməsi yolverilməzdir. İçməli sudan səmərəli istifadə ilə yanaşı, uçotsuz və sayğacdankənar istifadə hallarına qarşı ciddi tədbirlər görülür.
“Azərsu” ASC vətəndaşları və sahibkarları bir daha bu cür əməllərdən çəkinməyə çağırır və bildirir ki, belə qanunazidd halların qarşısını almaq üçün tədbirlər mütəmadi davam etdiriləcək, özbaşına çəkilmiş xətlər ləğv olunacaq, belə halları təkrar törədənlərlə bağlı hüquq-mühafizə orqanlarına müraciət olunacaq.

2093 facts on unregistered water supply was revealed within January-March
In accordance with the "Action Plan for 2020-2022 to ensure the efficient use of water resources" approved by President Ilham Aliyev, measures are being taken to prevent water losses and waste. As a result of research conducted to identify and eliminate cases of illegal use of drinking water, unregistered and off-meter water use in Baku and the regions were revealed.
In March 2022, 802 facts of illegal use of drinking water were revealed. 704 of the revealed facts were registered in Baku, Sumgayit and Absheron districts and 98 in the regions. According to these facts, 223,000 cubic meters of consumption was restored.
In general, 2093 facts of illegal use of drinking water were revealed by “Azersu” OJSC in the first quarter of this year. In the past period, 1902 cases of illegal use of water were registered in Baku, Sumgayit and Absheron districts, and 191 in the regions. In this regard, 566,000 cubic meters of consumption was restored. In January-March this year, about 60 facts of illegal use of water were submitted to law enforcement agencies for investigation.
The highest number of unregistered and unmetered drinking water use cases was registered in Binagadi, Sabunchu and Khazar districts of the Absheron Peninsula and in the cities of Shirvan, Tovuz and Imishli in the regions.
“Azersu” OJSC informs citizens and subscribers that global climate change has led to a decrease in the country's freshwater resources and in such circumstances, wasteful use of water is unacceptable. Along with the efficient use of drinking water, serious measures are taken against unregistered and off-meter use.
“Azersu” OJSC once again urges citizens and entrepreneurs to refrain from such actions and states that measures will be taken to prevent such violations, the lines drawn will be abolished and law enforcement agencies will be contacted about the perpetrators of such violations.