Neftçala rayonunda içməli su təminatı layihələrinin icrası və görüləcək işlərlə bağlı təqdimat keçirilib
Yaradılıb: 30-03-2022 15:04
Neftçala şəhəri və rayonun kəndlərinin içməli su təminatı layihələrinin icrası və 2022-ci ildə görüləcək işlərlə bağlı təqdimat keçirilib.
Neftçala Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Mirhəsən Seyidov Prezident İlham Əliyevin tapşırıqlarına uyğun olaraq Neftçala rayonunun yaşayış məntəqələrinin içməli su təchizatının yaxşılaşdırılması məqsədilə magistral su kəmərinin tikildiyini və artıq 14 yaşayış məntəqəsinin içməli su probleminin həll edilidiyini diqqətə çatdırıb.
“Azərsu” ASC-nin  sədr müavini Etibar Məmmədov bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin təsdiqlədiyi “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair 2020-2022-ci illər üçün Tədbirlər Planı” çərçivəsində Şirvan-Muğan qrup su kəmərindən Neftçala şəhərinə 40 km uzunluğunda magistral kəmərinin və Salyan şəhəri yaxınlığında həcmi 7500 kubmetr olan su anbarının inşası başa çatdırılıb, 2020-ci ilin noyabr ayında Neftçala şəhərinə, 2021-ci ildə isə magistral kəmərə və şəhərə yaxın ərazidə yerləşən kəndlərin bir qisminə suyun verilməsi təmin edilib. Bununla paralel olaraq Neftçala şəhərində içməli su təchizatı sistemlərinin yenidən qurulmasına başlanılıb. Mərhələlərlə icra olunan layihə 2022-ci ildə də davam etdiriləcək və cari ildə şəhərdaxili su şəbəkəsinin tikintisi başa çatdırılacaq və bəzi kəndlərə suyun verilməsi təmin olunacaq.
“Azərsu” ASC-nin Planlaşdırma və layihələndirmə departamentinin rəis müavini Ceyhun Məmmədov Neftçala rayonunun yaşayış məntəqələrinin içməli su təminatı layihəsi  barədə geniş təqdimatla çıxış edib. Dövlət İnvestisiya Proqramına uyğun olaraq 2022-ci ildə Neftçala şəhərində 100 km içməli su xətti çəkiləcək, hər bir evə birləşmə verilərək sayğaclar quraşdırılacaq. Bununla yanaşı 13 km uzunluğunda tullantı su xətlərinin və 1 ədəd yeni kanalizasiya nasos stansiyasının inşası nəzərdə tutulur. Yeni kanalizasiya nasos stansiyasının istismara verilməsi ilə istismar müddətini başa vurmuş və tez-tez qəzaların baş verdiyi 9 nasos stansiyasının fəaliyyəti dayandırılacaq.  Layihənin növbəti mərhələsində şəhərdə kanalizasiya şəbəkəsinin qurulması və formalaşan tullantı suların təmizlənib-zərəsizləşdirilməsi məqsədilə tullantı suəmizləyici qurğunun tikintisi həyata keçiriləcək.
Neftçala rayonunun kənd və qəsəbələrinin su təminatı məqsədilə də layihə hazırlanıb. Bu məqsədlə kəndlərin bir qisminə mövcud magistraldan, bir qisminə Salyan şəhərinin şəbəkəsindən, bir qisminə isə Şirvan-Muğan qrup su kəmərinin Şorsulu ərazisindən keçən hissəsindən suyun verilməsi layihələndirilib. Daha uzaq məsafədə yerləşən bəzi kəndlər üçün lokal həll planı işlənib və həmin kəndlərdə əks-osmos tipli sutəmizləyici qurğuların quraşdırılması layihələndirilib. Təqdimatdan sonra layihə ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb, rayon rəhbərliyinin təklifləri dinləndilib. Təkliflər nəzərə alınmaqla yekun sənəd hazırlanaraq hökumətə təqdim ediləcək.

A presentation held on the implementation of drinking water supply projects and the work to be done in Neftchala region
Created: 30-03-2022 15:04
A presentation was held on the implementation of drinking water supply projects in Neftchala city and villages of the region and the work to be done in 2022.
The head of Neftchala District Executive Power Mirhasan Seyidov noted that in accordance with the President Ilham Aliyev’s instructions, to improve the supply of drinking water to the settlements of Neftchala a transmission main was built and the problem of drinking water in 14 settlements has already been resolved.
Etibar Mammadov, Deputy Chairman of “Azersu” OJSC, said that within the framework of the “Action Plan for 2020-2022 to ensure efficient use of water resources” approved by President Ilham Aliyev, construction of a 40 km long transmission main from the Shirvan-Mugan group water pipeline to Neftchala and the a 7,500-cubic-meter reservoir near the city of Salyan were completed, in November 2020, water was supplied to the city of Neftchala and in 2021 to some villages near the transmission main and the city. At the same time, the reconstruction of drinking water supply systems in Neftchala has begun. The project implemented in stages, will be continued in 2022 and this year the construction of the city water network will be completed and water will be provided to some villages.
Jeyhun Mammadov, Deputy Head of the Planning and Design Department of “Azersu” OJSC, made a detailed presentation on the drinking water supply project for the settlements of Neftchala region. According to the State Investment Program, 100 km of drinking water lines will be laid in Neftchala in 2022 and meters will be installed in each house. In addition, it is planned to build 13 km of wastewater lines and one new sewage pumping station. With the commissioning of the new sewage pumping station, the operation of 9 pumping stations, which reached the end of their service life and often had accidents, will be suspended. In the next phase of the project, a wastewater treatment plant will be built in the city to build a sewerage network and treat the discharged wastewater.
A project to supply water to villages and settlements of Neftchala region has also been developed. For this purpose, some villages will be supplied water from the existing transmission main, some from the network of Salyan city and others from the part of the Shirvan-Mugan group water pipeline passing through the Shorsulu area. A local solution plan was developed for some of the more remote villages and reverse-osmosis-type water treatment plants are planned to be installed in those villages. After the presentation, there was a wide exchange of views on the project, proposals from the district administration were heard. The final document will be prepared and submitted to the government, taking into account the proposals.