Saatlı rayonunun Orta Muğan kəndində əks-osmos tipli sutəmizləyici qurğu istismara verilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təsdiqlədiyi Regionların sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət Proqramına uyğun olaraq “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti bölgələrdə kənd əhalisinin içməli su təminatının yaxşılaşdırılması məqsədilə layihələrin icrasını davam etdirir. Novruz bayramı ərəfəsində Saatlı rayonunun Orta Muğan kəndində əks-osmos tipli sutəmizləyici qurğu istismara verilib.
Saatlı rayonunun əvvəllər Qarayevkənd adlanan Orta Muğan kəndinin içməli su təchizatı indiyədək modul tipli sutəmizləyici qurğu hesabına təmin olunub. 2010-cu ildə quraşdırılmış modul tipli sutəmizləyici qurğuda suvarma kanalının suyu təmizlənərək əhaliyə verilirdi. Qurğu uzun illər istifadə olunub və istismar müddətini başa vurub. Üstəlik, son illər suvarma kanallarında suyun azalması və bəzi hallarda quruması nəticəsində qurğunun istismarı mümkünsüz olub. Bu səbəbdən son illər yay aylarında kənd sakinlərinin içməli su təminatında ciddi problemlər yaranırdı. Həmin dövrdə əhalinin içməli su təminatı uzaq məsafədən maşınlarla daşınan su hesabına ödənilirdi. Bütün bunlar nəzərə alınaraq kənddə yaranan su çatışmazlığının həlli məqsədilə yeni layihənin icrasına başlanılıb.
“Azərsu” ASC-nin daxili imkanları hesabına həyata keçirilən layihə subartezian quyusunun qazılması və buradan çıxarılan codluğu yüksək olan suyun içməli su standartları səviyyəsində təmizlənməsini nəzərdə tutur. Bu məqsədlə ərazidə subartezian quyusu qazılaraq işlək vəziyyətə gətirilib. Quyudan çıxan su 20 kubmetr tutumu olan xam su anbarında toplanır. Emala ötürülən su ABŞ istehsalı olan əsk-osmos tipli sutəmizləyici qurğuda əvvəlcə qum və kömür süzgəclərindən keçirilir. Emal zamanı su əks-osmos qurğusunun 0,001 mikronluq süzgəclərində bütün asılı maddələr, virus və bakteriyalardan təmizlənir. Təmizlənmiş su 20 kubmetr həcmli təmiz su anbarına toplanır.
Emaldan keçən su şəbəkəyə ötürülməzdən öncə zərərsizləşdirilir. Suyun keyfiyyətinə regional laboratoriyanın səyyar laboratoriyaları tərəfindən mütəmadi nəzarət olunur. Şəbəkəyə ötürülən su ümumi istifadə üçün quraşdırılmış 15 bulaq vasitəsilə sakinlərə çatdırılır. Yeni qurğu Saatlı rayonunun Orta Muğan kəndinin 3 minə yaxın sakinini keyfiyyətli və təhlükəsiz içməli su ilə təmin edir.

A reverse osmosis water purification facility was put into operation in Orta Mugan village of Saatli region
Created: 19-03-2022 12:36
In accordance with the State Program for Socio-Economic Development of the Regions approved by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, “Azersu” OJSC continues to implement projects to improve the supply of drinking water to the rural population in the regions. On the eve of Novruz holiday, a reverse osmosis water purification facility was put into operation in Orta Mugan village of Saatli region.
The drinking water supply of Orta Mugan village of Saatli region, formerly called Garayevkend, had been provided by a modular water treatment plant up to date. In a modular water treatment plant installed in 2010, the water from the irrigation canal was treated and supplied to the population. The device was used for many years and had reached the end of its service life. In addition, in recent years, the operation of the facility became impossible due to the reduction of water in irrigation canals and in some cases, drying up. For this reason, recently there were serious problems with supply of drinking water to the villagers in the summer months. At that time, the population's drinking water needs was met by water transported from long distance. Taking into account all this, a new project has been launched to solve the problem of water shortage in the village.
The project, implemented at the expense of the internal resources of “Azersu” OJSC, envisages the drilling of a sub-artesian well and the treatment of high-hardness water at the level of drinking water standards. For this purpose, a sub-artesian well was drilled in the area and put into operation. The water from the well is collected in a raw water reservoir with a capacity of 20 cubic meters. The processed water is first passed through sand and coal filters at a US-made reverse osmosis water purifying facility. During the processing, the water is cleaned of all dependent substances, viruses and bacteria in the 0.001 micron filters of the reverse osmosis device. The purified water is collected in a 20-cubic-meter fresh water reservoir.
The treated water is neutralized before being transferred to the network. Water quality is regularly monitored by mobile laboratories of the regional laboratory. Water supplied to the network is delivered to residents through 15 springs installed for public use. The new facility provides high-quality and safe drinking water to about 3,000 residents of Orta Mugan village of Saatli region.