Zabrat qəsəbəsi Murad Mirzəyev küçəsində mərkəzləşdirilmiş içməli və tullantı su şəbəkələri yaradılır
Yaradılıb: 11-03-2022 15:41
Sabunçu rayonunun Zabrat qəsəbəsində əhalinin içməli su təminatı və kanalizasiya xidmətlərindən istifadəsinin yaxşılaşdırılması məqsədilə daxili imkanlar hesabına yeni layihənin icrasına başlanılıb. “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin daxili imkanları hesabına Sabunçu rayonunun Zabrat qəsəbəsi Murad Mirzəyev küçəsində mərkəzləşdirilmiş içməli və tullantı su şəbəkələri yaradılır.
Bu ərazidə indiyədək mərkəzləşdirilmiş şəbəkə olmadığından içməli su təchizatında çətinliklər yaranırdı. Sakinlərin özləri tərəfindən çəkilmiş və tikinti normalarına cavab verməyən fərdi xətlər normal su təchizatının aparılmasına imkan vermirdi. Tez-tez baş verən qəzalar hidravliki rejimlərin pozulmasına, ciddi su itkilərinə səbəb olur, eləcə də suyun keyfiyyəti üçün müəyyən risklər yaradırdı. Pərakəndə çəkilmiş su xətlərinin ləğv edilməsi, su itkilərinin minimuma endirilməsi və istehlakçıların su təminatının yaxşılaşdırılması məqsədilə daxili imkanlar hesabına ərazidə 2,5 km paylayıcı şəbəkə inşa edilib və evlərə birləşmə verilib. Layihənin icrası nəticəsində 850 fərdi yaşayış evi dayanıqlı olaraq su ilə təchiz olunacaq.
Ərazidə kanalizasiya şəbəkəsinin olmaması da burada yaşayan əhali üçün ciddi problemlər yaradırdı. Payız-qış aylarında tullantı, qrunt və yağış suları həyətlərə və evlərin zirzəmilərinə dolurdu. Yeni kanalizasiya xətlərinin çəkilməsi ilə sakinlərin bu problemi aradan qalxacaq.
Qeyd edək ki, “Azərsu” ASC-nin daxili imkanları hesabına Zabrat qəsəbəsi ilə yanaşı, Binəqədi, Saray, Aşağı Güzdək, Bayıl və Türkan qəsəbələrində, həmçinin Hacıqabul və Goranboy rayonlarının bəzi kəndlərində  içməli su təchizatının yaxşılaşdırılması məqsədilə layihələr icra olunur.

Centralized drinking and waste water networks are being established on Murad Mirzayev Street in Zabrat settlement
Created: 11-03-2022 15:41
A new projects to improve the drinking water supply and sewerage services in Zabrat settlement of Sabunchu district has been launched at the expense of internal resources. Centralized drinking and waste water networks are being established on Murad Mirzayev Street, Zabrat settlement of Sabunchu district, due to the internal resources of “Azersu” OJSC.
Due to the lack of a centralized network in this area, there were problems with drinking water supply. Individual lines laid by the residents and unfit to construction standards did not allow normal water supply. Frequent accidents caused violations of hydraulic regimes, serious water losses, as well as certain risks to water quality. In order to eliminate individual water lines, minimize water losses and improve water supply to consumers, 2.5 km distribution network was built in the area and houses were connected to the network. As a result of the project, 850 individual houses will be supplied with water on a sustainable basis.
The lack of a sewerage network in the area also created serious problems for the residents. During the fall and winter months waste, groundwater, and rainwater flooded yards and basements. The construction of new sewer lines will eliminate this problem for residents.
It should be noted that along with Zabrat settlement, projects to improve the drinking water supply are being implemented in Binagadi, Saray, Ashaghi Guzdek, Bayil and Turkan settlements, as well as in some villages of Hajigabul and Goranboy regions due to the internal resources of “Azersu” OJSC.