Ağdam rayonunun Xıdırlı kəndinin içməli su təchizatı bərpa edilir
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin tapşırıqlarına uyğun olaraq “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti işğaldan azad edilmiş ərazilərdə su təchizatı sistemlərinin bərpası və yenidən qurulması istiqamətində işləri davam etdirir. Ağdam rayonunun işğaldan azad olunmuş Xıdırlı kəndində məskunlaşma olan obyektlərin su təchizatı məqsədilə təxirəsalınmaz tədbirlər həyata keçirilir.
Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində məsələlərin mərkəzləşdirilmiş qaydada həlli ilə bağlı yaradılmış Əlaqələndirmə Qərargahından verilən məlumata görə, Ağdam rayonunun Xıdırlı kəndində içməli su təchizatının bərpası təxirəsalınmaz tədbirlər çərçivəsində həyata keçirilir və məskunlaşma olan obyektlərə  içməli suyun verilməsini əhatə edir. Xıdırlı kəndində və ətraf ərazilərdə işğaldan əvvəl içməli su təchizatı sistemləri mövcud olmayıb. Kəndə suyun verilməsi ilə bağlı “Azərsu” ASC mütəxəssisləri tərəfindən tədqiqat və qiymətləndirmə işləri aparılıb və layihə hazırlanıb. Layihəyə əsasən, ərazidəki obyektlərə içməli suyun subartezian quyusundan verilməsi qərara alınıb.
Layihənin icrasına ötən ilin sonlarında başlanılıb və artıq subartezian quyusunun, 6,5  km uzunluğunda magistral və paylayıcı su xətlərinin tikintisi yekunlaşıb. Suyun optimal idarə olunması məqsədilə magistral su xətlərinin üzərində siyirtmə, hava və suburaxıcı sistemlər quraşdırılıb. Hazırda subartezian quyusunun işə salınması üçün elektrik təchizatı sistemlərinin qurulması işləri görülür.
Qeyd edək ki, bundan əvvəl Ağdam rayonu ərazisində Türkiyə-Rusiya birgə Monitorinq Mərkəzinin tikintisi layihəsi çərçivəsində 2 km  içməli su və 1,3 km tullantı su  xətləri çəkilib, su anbarı, nasos stansiyası, infiltriasiya və septik qurğular  inşa edilib.
Eyni zamanda, Ağdam şəhərinin və ətraf kəndlərin dayanıqlı və keyfiyyətli içməli su ilə təmin edilməsi məqsədilə  2 kəşfiyyat quyusu qazılıb və hazırda su mənbəyinin yaradılması istiqamətində tədqiqat işləri davam etdirilir.
Ümumilikdə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə içməli su təchizatının yaxşılaşdırılması məqsədilə “Azərsu” ASC tərəfindən aparılan təxirəsalınmaz tədbirlər çərçivəsində 400-dək obyekt içməli su ilə təmin edilib.
Hazırda Şuşa, Kəlbəcər, Zəngilan şəhərləri və Hadrut qəsəbəsində “Azərsu” ASC-nin xidmət sahələri yaradılıb və fasiləsiz xidmət təşkil olunub.

The drinking water supply in Khidirli village, Aghdam region is restored
In accordance with the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev’s instructions, “Azersu” OJSC continues to work on the restoration and reconstruction of water supply systems in the liberated territories. Urgent measures are being taken to supply water to the places that are inhabited in the liberated Khidirli village of Aghdam region.
According to the Coordination Headquarters established for the centralized settlement of issues in the liberated territories of the Republic of Azerbaijan, the restoration of drinking water supply in Khidirli village, Aghdam region is carried out as a matter of urgency and covers the supply of drinking water to settlements. There were no drinking water supply systems in Khidirli village and surrounding areas before the occupation. Specialists of “Azersu” OJSC conducted research and assessment work and prepared a project to supply water to the village. According to the project, it was decided to supply drinking water to the facilities in the area from a sub- artesian well.
The project was launched late last year and the construction of a sub- artesian well, 6.5 km of transmission main and distribution water lines had been completed. Valve, air and sub-drainage systems are installed on the main water lines for optimal water management. Currently, installation of power supply systems for the commissioning of the sub-artesian well is in progress.
Earlier, 2 km of drinking water and 1.3 km of waste water lines were laid, a reservoir, a pumping station, infiltration and septic facilities were built in the Aghdam region as part of the Turkish-Russian joint monitoring center construction project.
At the same time, 2 exploration wells have been drilled to provide the city of Agdam and surrounding villages with sustainable and quality drinking water and research to establish a water source is underway.
In general, to improve the supply of drinking water in the liberated areas, as part of urgent measures taken by Azersu” OJSC, about 400 facilities were provided with drinking water.
At present, service areas of “Azersu” OJSC have been established and uninterrupted service has been organized in Shusha, Kalbajar, Zangilan cities and Hadrut settlement.