Ağcabədi şəhəri İsmət Qayıbov küçəsində çoxmənzilli yaşayış binalarının içməli su təchizatı yaxşılaşdırılır
Yaradılıb: 17-02-2022 15:09
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təsdiqlədiyi Regionların sosial-iqtisadi inkişafı dövlət proqramına uyğun olaraq “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti bölgələrdə əhalinin içməli su təchizatı və tullantı sularının axıdılması xidmətlərindən istifadəsinin yaxşılaşdırılması məqsədilə layihələrin icrasını davam etdirir. Ağcabədi şəhəri İsmət Qayıbov küçəsində çoxmənzilli yaşayış binaları mərkəzləşdirilmiş şəbəkələrə qoşulur,  binaların daxili su təchizatı və kanalizasiya sistemləri yenidən qurulur.
İsmət Qayıbov küçəsində 7 çoxmənzilli yaşayış binasının içməli su təchizatı indiyədək məhəllədaxili subartezian quyusu hesabına aparılıb. Həmin binalarda mövcud olan 160 mənzil sakinlər tərəfindən fərdi və pərakəndə çəkilmiş su xətləri hesabına təmin olunub. Subartezian quyusunun imkanları və primitiv çəkilmiş xətlər normal su təchizatı aparmağa imkan vermirdi. Ərazidə mərkəzləşdirilmiş kanalizasiya sistemi isə mövcud olmayıb və tullantı suları yaxınlıqdan keçən şor kanalına axıdılır.
Binaların mərkəzləşdirilmiş su təchizatı sisteminə qoşulması və binadaxili sistemlərin yenidən qurulması məqsədilə “Azərsu” ASC tərəfindən yeni layihə hazırlanıb və icrasına başlanıb. Layihəyə əsasən, binaların su təchizatı bundan sonra Ağcabədi şəhərinin şəbəkəsindən aparılacaq. Bu məqsədlə şəhər şəbəkəsindən əraziyə 600 metr uzunluğunda su xətti çəkilir. Binaların hər bir mənzili yeni çəkilən şəbəkəyə qoşulacaq və sayğaclar quraşdırılacaq.
Binaların mərkəzləşdirilmiş kanalizasiya şəbəkəsinə qoşulmasını təmin etmək üçün 800 metr uzunluğunda tullantı su xətləri çəkiləcək və Ağcabədi şəhərinin mövcud kanalizasiya şəbəkəsinə birləşdiriləcək.
Yeni layihənin icrası nəticəsində 7 binada yaşayan sakinlərin içməli su və tullantı su xidmətlərindən istifadəsi yaxşılaşacaq.

The drinking water supply of residential buildings on Ismat Gayibov Street in Aghjabadi is being improved
Created: 17-02-2022 15:09
In accordance with the State Program for Socio-Economic Development of the Regions approved by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, “Azersu” OJSC continues to implement projects to improve access to drinking water supply and wastewater disposal services in the regions. Residential buildings on Ismat Gayibov Street in Aghjabadi are connected to centralized networks, internal water supply and sewerage systems are being reconstructed.
Drinking water supply of 7 apartment buildings on Ismet Gayibov Street has been provided with drinking water from sub-artesian wells in the neighborhood. The existing 160 apartments of these buildings were provided with lines laid by the residents individually. The capacity of the sub-artesian well and the primitively laid lines did not allow for a normal water supply. There is no centralized sewerage system in the area, and wastewater is discharged into a nearby salt canal.
To connect the buildings to the centralized water supply system and reconstruct the indoor systems, “Azersu” OJSC has developed and launched a new project. According to the project, the water supply of the buildings will be provided from the network of Aghjabadi. For this purpose, a 600-meter-long water line is being laid from the city network to the area. Each apartment in the buildings will be connected to the new network and meters will be installed.
To ensure the connection of the buildings to the centralized sewerage network, 800 meters of waste water lines will be laid and connected to the existing sewerage network in Aghjabadi.
As a result of the new project, the drinking water supply and wastewater services for residents of 7 buildings will be improved.