Binəqədi və Nizami rayonlarında içməli sudan qanunsuz istifadə halları aşkarlanıb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təsdiqlədiyi “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair 2020-2022-ci illər üçün Tədbirlər Planına” uyğun olaraq su itkilərinin və israfçılığın  qarşısının alınması məqsədilə tədbirlər davam etdirilir. İçməli sudan qanunsuz istifadə hallarının aşkarlanması və aradan qaldırılması məqsədilə “Azərsu” ASC tərəfindən yaradılmış xüsusi qrupların araşdırmaları nəticəsində Binəqədi və Nizami rayonlarında içməli sudan uçotsuz və sayğacdankənar xətlərdən istifadə halları aşkarlanıb.
Sulutəpə qəsəbəsi Ruslan Allahverdiyev küçəsində fəaliyyət göstərən bir iaşə obyektinin içməli sudan qanunsuz istifadə etməsi barədə siqnal daxil olan kimi  obyektin su təchizatı sisteminə baxış keçirilib. Məlum olub ki, burada fəaliyyət göstərən çörək və şirniyyat sexləri, eləcə də təhsil kursunun yerləşdiyi binanın sahibi  yaxınlıqdan keçən su xəttinə qanunsuz qoşulub.
Rayon ərazisində fəaliyyət göstərən bir qarajda da içməli suyun talanmasının qarşısı alınıb. Araşdırmalar zamanı məlub olub ki, burada sudan qanunsuz istifadə edilməsi ilə yanaşı, böyük israfçılıq da var. İstifadədən qayıdan traktor və xüsusi texnikalar burada yuyulub təmizlənir. Obyektin daxilində bir neçə xidmət sahələri də qeyri-qanuni çəkilmiş  sudan istifadə edib.
Sulutəpə qəsəbəsində yeni tikilmiş fərdi yaşayış evlərində də sudan qanunsuz istifadə etdildiyi aşkarlanıb. Məlum olub ki, vətəndaşlar yaxınlıqdan keçən şəbəkə xətlərinə müxtəlif diametrli borularla qanunsuz qoşulmalar ediblər.
Aşkarlanmış hər bir fakt üzrə zəruri tədbirlər görülüb, özbaşına çəkilmiş xətlər və qoşulmalar ləğv edilib, Sudan İstifadə qaydalarının tələblərinə uyğun olaraq qanunsuz istifadəyə görə dəymiş ziyan hesablanıb.
Nizami rayonu Nəsimi küçəsi ev 32 ünvanındakı binanın birinci mərtəbəsində yerləşən obyektdə isə qeyri-qanuni birləşmə ilə şəbəkə suyu “Mono su” adı ilə qablaşdırılaraq satışa çıxarılır. Fakt aşkarlandıqdan sonra obyektin su təchizatı dayandırılıb və qanunvericiliyə uyğun olaraq tədbirlər görülüb.
İçməli su şəbəkələrinə qanunsuz qoşulmalar su təchizatı sistemində hidravliki rejimlərin pozulmasına və abonentlərin su təminatının pisləşməsinə, su itkilərin artmasına səbəb olur. “Azərsu” ASC vətəndaşları və sahibkarları bir daha bu cür əməllərdən çəkinməyə çağırır və bildirir ki, belə qanunazidd halların qarşısını almaq üçün tədbirlər mütəmadi davam etdiriləcək, özbaşına çəkilmiş xətlər ləğv olunacaq, belə halları təkrar törədənlərlə bağlı hüquq-mühafizə orqanlarına müraciət olunacaq.
Qeyd edək ki, 2022-ci ilin yanvar ayında içməli sudan qanunsuz istifadə ilə bağlı “Azərsu” ASC üzrə 505 fakt aşkarlanıb ki, bunun da təkcə 181-i, Binəqədi  rayonunun payına düşür.  Həmin hallar üzrə müvafiq olaraq 124 min kubmetr və 43 min kubmetr həcmində sərfiyyat bərpa olunub. Cari ilin yanvar ayında sudan qanunsuz istifadə ilə bağlı  9 fakt araşdırılması üçün  hüquq-mühafizə orqanlarına təqdim olunub.

Illegal use of drinking water was revealed in Binagadi and Nizami districts
Measures to prevent water losses and waste are being taken in accordance with the "Action Plan for 2020-2022 to ensure the efficient use of water resources" approved by President Ilham Aliyev. As a result of the investigation of special groups established by “Azersu” OJSC to detect and eliminate illegal use of drinking water, cases of unregistered and off-meter drinking water use were revealed in Binagadi and Nizami districts.
As soon as the information about the illegal use of drinking water was received by a catering facility carrying out activity on Ruslan Allahverdiyev Street in Sulutepe settlement, the water supply system of the facility was inspected. It turned out that the owner of the bakery and confectionery shops operating here, as well as the building where the training course is located, illegally joined the nearby water line.
Illegal use of water was also revealed in the newly built private houses in Sulutepe settlement. It turned out that the citizens made illegal connections to the nearby network lines with pipes of different diameters.
Necessary measures had been taken on each revealed fact, unauthorized lines and connections were eliminated and damage caused by illegal use was calculated in accordance with the requirements of the Rules of Water Use.
In the facility located on the first floor of the building on Nasimi Street 32 , Nizami district, network water was illegally sold under the name "Mono water". After the fact was discovered, the water supply of the facility was suspended and measures were taken in accordance with the law.
Illegal connections to drinking water networks lead to the violation of hydraulic regimes in the water supply system and the deterioration of water supply to subscribers, increasing water losses. “Azersu” OJSC once again urges citizens and entrepreneurs to refrain from such actions and states that measures will be taken to prevent such violations, the lines drawn will be abolished, and law enforcement agencies will be informed about the perpetrators of such violations.
It should be noted that in January 2022, 505 facts of illegal use of drinking water were revealed by “Azersu” OJSC, of which only 181 were in Binagadi district. According to these cases, consumption was restored in the amount of 124,000 cubic meters and 43,000 cubic meters, respectively. In January this year, 9 facts of illegal use of water were submitted to law enforcement agencies for investigation.