Badamdar qəsəbəsinin 3-cü yaşayış massivində yeni içməli və tullantı su şəbəkələri yaradılır
“Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti Bakı şəhəri və ətraf qəsəbələrdə əhalinin içməli su təchizatı və kanalizasiya xidmətlərindən istifadəsinin yaxşılaşdırılması məqsədilə layihələrin icrasını davam etdirir. Səhmdar Cəmiyyətin Tədbirlər Planına uyğun olaraq Bakı şəhəri Səbail rayonunun Badamdar qəsəbəsinin sürüşmə zonası kimi tanınan 3-cü yaşayış massivində yeni içməli və tullantı su şəbəkələri yaradılır. İndiyədək əhali tərəfindən primitiv və pərakəndə çəkilmiş xətlər ləğv edilərək mərkəzləşdirilmiş sistemlə əvəzlənir.
Səbail rayonu Badamdar qəsəbəsinin 3-cü yaşayış massivinin əksər hissəsində mərkəzləşdirilmiş içməli su və kanalizasiya şəbəkəsi mövcud olmayıb. Əhali tərəfindən primitiv qaydada çəkilmiş su xətlərinin istismar tələblərinə cavab vermir, tez-tez qəzalara səbəb olurdu. Burada kanalizasiya şəbəkəsi mövcud olmadığından tullantı suları əsasən septik qurğulara və   şambolara axıdılırdı. Bütün bunlar nəzərə alınaraq ərazidə içməli su və kanalizasiya şəbəkələrinin tamamilə yenidən qurulmasına qərar verilib.  2019-2020-ci illərdə ərazidə 15 km içməli, 20 km tullantı su xətləri inşa edilib. Ötən ilin sonlarından etibarən layihənin davamı kimi 1,8 km  içməli su və 2 km tullantı su şəbəkəsinin inşasına başlanılıb. Hazırda 140 ünvana ev birləşməsinin verilməsi işləri davam etdirilir.
Yeni şəbəkə yaradılmış ərazilərdə septik qurğular və şambolar ləğv edilərək evlərin kanalizasiya xətləri mərkəzləşdirilmiş şəbəkəyə qoşulur. Layihə üzrə işlərin fevral ayında başa çatdırılması nəzərdə tutulur. Kanalizasiya şəbəkəsinin tikintisi yekunlaşdıqdan sonra sürüşmə zonası  təhlükəsi olan bu ərazidə tullantı sularının axıdılması mərkəzləşdirilmiş qaydada həyata keçiriləcək.
Qeyd edək ki, Badamdar qəsəbəsinin 1-ci və 2-ci yaşayış massivlərinin içməli su təchizatı və kanalizasiya sistemləri isə Azərbaycan Höküməti və Səudiyyə İnkişaf Fondu ilə birgə həyata keçirilmiş layihə çərçivəsində yenidən qurulub. Layihə çərçivəsində 45 km içməli, 28 km  tullantı su şəbəkələri inşa edilib.

New drinking and waste water networks are being created in the 3rd residential area of Badamdar settlement
Created: 01-02-2022 15:11
“Azersu” OJSC continues to implement projects to improve the drinking water supply and sewerage services in Baku and surrounding settlements. In accordance with the Action Plan of the Company, new drinking and waste water networks are being established in the 3rd residential area, known as the landslide zone of Badamdar settlement, Sabail district, Baku. So far, primitive lines laid by the population have been abolished and replaced by a centralized system.
There was no centralized drinking water and sewerage network in most of the 3rd residential area of Badamdar settlement of Sabail district. The water lines laid by the population in a primitive way did not meet the operational requirements and often caused accidents. Due to the lack of a sewerage network, wastewater was discharged mainly to septic tanks. Taking into account all this, it was decided to completely reconstruct the drinking water and sewage networks in the area. In 2019-2020, 15 km of drinking and 20 km of waste water lines were built in the area. Since the end of last year, as a continuation of the project, the construction of 1.8 km of drinking water and 2 km of wastewater networks had been launched. At present, work is underway to provide house connections to 140 addresses.
In the areas where the new network is established, septic tanks will be abolished and the sewage lines of houses will be connected to the centralized network. Work on the project is expected to be completed in February. Upon completion of the construction of the sewerage network, the discharge of wastewater in this landslide area will be carried out in a centralized manner.
It should be noted that the drinking water supply and sewerage systems of the 1st and 2nd residential areas of Badamdar settlement were reconstructed within the project implemented jointly with the Government of Azerbaijan and the Saudi Development Fund. As part of the project, 45 km of drinking and 28 km of wastewater networks were built.