Tovuz rayonunda içməli sudan qanunsuz istifadə halları aşkarlanıb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təsdiqlədiyi “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair 2020-2022-ci illər üçün Tədbirlər Planı”na uyğun olaraq su itkilərinin və israfçılığın  qarşısının alınması məqsədilə regionlarda nəzarət tədbirləri həyata keçirilir. İçməli sudan qanunsuz istifadə hallarının aşkarlanması və aradan qaldırılması məqsədilə “Azərsu” ASC tərəfindən yaradılmış xüsusi qrupların araşdırmaları nəticəsində Tovuz rayonunda bəzi istehsal və xidmət obyektlərində içməli sudan qanunsuz istifadə edilməsinin, bağ və üzümlük sahələrinin suvarılmasının qarşısı alınıb.
Araşdırmalar zamanı məlum olub ki, Tovuz şəhərini içməli su ilə təmin edən 500 mm diametrli Zəyəmçay-Tovuz magistral su kəmərinə qeyri qanuni birləşmə verilib və  buradan götürülən sudan üzümlüklər suvarılıb. Digər bağ sahəsinin su təchizatı sisteminə baxış keçirilərkən 3 ədəd su sayğacının quraşdırıldığı aşkarlansa da həmin sayğacların heç bir əhəmiyyət daşımadığı məlum olub. İbrahimhacılı kəndində isə yeni salınmış meyvə bağının suvarılması üçün yüksək təzyiqli magistral su kəmərindən qanunsuz birləşmə verilib. Zəyəmçay-Tovuz magistral kəmərinin Dondar Quşçu kəndi ərazisindən keçən hissəsində yaranan axıntı hesabına göl yaradılıb və nasoslar vasitəsilə həmin sudan  suvarmada istifadə olunub.
Araşdırmalar nəticəsində Tovuz şəhərində dəyirmanda, avtoyuma və avtoservis məntəqəsində, kafe, çayxana, çörək, ət kəsimi, tamet sexlərində içməli sudan sayğacdankənar və qanunsuz istifadə halları aşkar edilərək  həmin obyektlərin su təchizatı dayandırılıb. Eyni zamanda heç bir müqavilə bağlamadan və abonent kimi qeydiyyata düşməyən bəzi fərdi yaşayış evlərinin də içməli sudan qanunsuz istifadə etməsinin qarşısı alınıb.
Aşkarlanmış hər bir fakt üzrə zəruri tədbirlər görülüb, özbaşına çəkilmiş xətlər və qoşulmalar ləğv edilib, Sudan İstifadə Qaydalarının tələblərinə uyğun olaraq qanunsuz istifadəyə görə dəymiş ziyan hesablanıb. Vətəndaşları və sahibkarları bir daha bu cür əməllərdən çəkinməyə çağırır və bildiririk ki, belə qanunazidd halların qarşısını almaq üçün tədbirlər mütəmadi davam etdiriləcək, özbaşına çəkilmiş xətlər ləğv olunacaq, belə halları təkrar törədənlərlə bağlı hüquq-mühafizə orqanlarına müraciət olunacaq.
Qeyd edək ki, 2021-ci ildə içməli sudan qanunsuz istifadə ilə bağlı 14564, fakt aşkarlanıb və 4 mln 147 min kubmetr həcmində sərfiyyat bərpa olunub. Ötən il sudan qanunsuz istifadə ilə bağlı 200-dək fakt araşdırılması üçün  hüquq-mühafizə orqanlarına təqdim olunub.

Illegal use of drinking water was revealed in Tovuz region
In accordance with the "Action Plan for 2020-2022 to ensure the efficient use of water resources" approved by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, control measures are taken in the regions to prevent water loss and waste. As a result of the investigation of special groups established by “Azersu” OJSC to detect and eliminate cases of illegal use of drinking water, illegal use of drinking water in some production and service facilities, irrigation of gardens and vineyards was prevented in Tovuz region.
During the investigation, it was found out that the Zayamchay-Tovuz transmission main with a diameter of 500 mm, which supplies the city of Tovuz with drinking water, was illegally connected and the vineyards were irrigated from the water taken from here. While inspecting the water supply system of another garden area, it was found that 3 water meters were installed, but it turned out that these meters were of no importance. In Ibrahimhajili village, an illegal connection was made from a high-pressure transmission main to irrigate a new orchard. A lake was created due to the runoff in the part of the Zayamchay-Tovuz main pipeline passing through the territory of Dondar Gushchu village and the water was used for irrigation by pumps.
Necessary measures have been taken on each revealed fact, unauthorized lines and connections have been eliminated and damage caused by illegal use has been calculated in accordance with the requirements of the Rules of Water Use. We once again urge citizens and entrepreneurs to refrain from such actions and state that measures will be taken to prevent such violations, the lines drawn arbitrarily will be abolished and law enforcement agencies will be contacted about the perpetrators of such violations.
It should be noted that in 2021, 14,564 cases of illegal use of drinking water were revealed and 4,147,000 cubic meters of consumption was restored. Last year, about 200 facts of illegal water use were submitted to law enforcement agencies for investigation.