Yaradılıb: 22-12-2021 16:50
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təsdiqlədiyi “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair 2020-2022-ci illər üçün Tədbirlər Planına” uyğun olaraq su itkilərinin və israfçılığın  qarşısının alınması məqsədilə tədbirlər davam etdirilir. İçməli sudan qanunsuz istifadə hallarının aşkarlanması və aradan qaldırılması məqsədilə “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti tərəfindən yaradılmış xüsusi qrupların araşdırmaları nəticəsində Suraxanı rayonunda sudan uçotsuz və sayğacdankənar xətlərdən istifadə halları aşkarlanıb.
Hövsan qəsəbəsi Oqtay Şabanov küçəsində yerləşən obyektdə içməli sudan qeyri-qanuni istifadə edildiyi məlum olub. Belə ki obyektdə 4 mağaza – “Gəncə təndiri” çörək sexi, ət kəsimi məntəqəsi, Al və Oba marketlər fəaliyyət göstərir. Bu obyektlərin su təchizatı şəbəkəyə qanunsuz qoşulmuş xətt vasitəsilə aparılıb. Əmircan qəsəbəsi Atamoğlan Rzayev küçəsindəki qum bazarında da anoloji vəziyyət hökm sürür. Bu obyektdə də su təchizatının qanunsuz çəkilmiş xətt vasitəsilə aparıldığı aşkarlanıb. Yeni Günəşli qəsəbəsi AB 98 ünvanında yerləşən qaraj isə ət kəsimi sexi  kimi fəaliyyət göstərib. Bu obyekt abonent kimi qeydiyata alınmayıb və indiyədək içməli sudan qanunsuz istifadə edib.
Suraxanı rayonunda bir neçə fərdi həyət evinin sudan qanunsuz istifadə etdiyi məlum olub. Nəzarət tədbirləri keçirilərkən Əmircan qəsəbəsi Bəydəmirov küçəsində qanunsuz olaraq su satışı həyata keçirən sudaşıyan maşın aşkarlanıb. Belə ki, 10 HS 078 dövlət nömrə nişanlı sudaşıyan nəqliyyat vasitəsinin sahibi öz fərdi yaşayış evinin xəttindən küçəyə çıxış verib. Bu xətt vasitəsilə maşınını dolduraraq ayrı-ayrı vətəndaşlara su satışını həyata keçirib.
Aşkarlanmış hər bir fakt üzrə zəruri tədbirlər görülüb, özbaşına çəkilmiş xətlər və qoşulmalar ləğv edilib, Sudan İstifadə Qaydalarının tələblərinə uyğun olaraq qanunsuz istifadəyə görə dəymiş ziyan hesablanıb. Eyni zamanda vətəndaşlar və sahibkarlar içməli sudan qanuni istifadə yolları barədə məlumatlandırılıb. Sudan qanunsuz istifadə edənləri bir daha bu cür əməllərdən çəkinməyə çağırır və bildiririk ki, belə qanunazidd halların qarşısını almaq üçün tədbirlər mütəmadi davam etdiriləcək, özbaşına çəkilmiş xətlər ləğv olunacaq, belə halları təkrar törədənlərlə bağlı hüquq-mühafizə orqanlarına müraciət olunacaq.
Qeyd edək ki, 2021-ci ilin yanvar - noyabr aylarında içməli sudan qanunsuz istifadə ilə bağlı “Azərsu” ASC üzrə 13 993, Suraxanı  rayonu üzrə isə 697 fakt aşkarlanıb. Bu hallar üzrə müvafiq olaraq 4 mln 64 min və 206 min kubmetr həcmində sərfiyyat bərpa olunub. Cari ilin 11 ayı ərzində sudan qanunsuz istifadə ilə bağlı  200-dək fakt araşdırılması üçün  hüquq-mühafizə orqanlarına təqdim olunub.

Created: 22-12-2021 16:50
Measures are being taken to prevent water losses and waste, in accordance with the "Action Plan for 2020-2022 to ensure the efficient use of water resources" approved by President Ilham Aliyev. As a result of the investigation of special groups established by “Azersu” OJSC to detect and eliminate cases of illegal use of drinking water, cases of unregistered and off-meter water use in Surakhani district were revealed.
It was found out that drinking water was used illegally at the facility located on Ogtay Shabanov Street in Hovsan settlement. Thus, there are 4 shops in the facility - "Ganja Tandiri" bakery, slaughterhouse, Al and Oba markets. The water supply of these facilities was carried out through a line illegally connected to the network. A similar situation prevails in the sand market on Atamoglan Rzayev Street in Amirjan settlement. It was also revealed that the water supply at this facility was carried out illegally. The garage located at AB 98, Yeni Gunashli settlement, functioned as a butcher's shop. This facility is not registered as a subscriber and has used drinking water illegally so far.
Necessary measures have been taken on each revealed fact, unauthorized lines and connections have been eliminated, and damage caused by illegal use has been calculated in accordance with the requirements of the Rules of Water Use. At the same time, citizens and entrepreneurs were informed about the legal use of drinking water. We once again urge illegal water users to refrain from such actions and state that measures will be taken to prevent such violations, the lines drawn arbitrarily will be abolished and law enforcement agencies will be contacted about the perpetrators of such violations.
It should be noted that in January-November 2021, 13,993 facts of illegal use of drinking water were revealed by “Azersu” OJSC and 697 of them in Surakhani district. According to these cases, consumption was restored in the amount of 4 million 64 thousand and 206 thousand cubic meters, respectively. During the first 11 months of this year, about 200 facts of illegal use of water were submitted to law enforcement agencies for investigation