“Azərsu” ASC-nin əməkdaşları xidməti vəzifələrini yerinə yetirərkən təhqir və fiziki təzyiqlə üzləşiblər
Yaradılıb: 20-12-2021 16:24
“Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti tərəfindən içməli su və tullantı su xidmətlərinə görə ödəniş səviyyəsinin yüksəldilməsi və debitor borc probleminin həlli məqsədilə zəruri tədbirlər görülür. Abonentlərin ödənişə cəlb edilməsi məqsədilə maarifləndirmə və təbliğat işləri gücləndirilsə də bəzi abonentlər hələ də göstərilən xidmətlərə görə  ödəniş etmək  istəmir, bu azmış  kimi xidməti vəzifələrini yerinə yetirən “Azərsu” ASC-nin əməkdaşlarına qarşı kobud rəftar edir, təhdid və fiziki təzyiqlərə məruz qoyurlar.  Ağdam və Füzuli rayonlarında “Azərsu” ASC-nin əməkdaşları xidməti vəzifələrini yerinə yetirərkən təhqir və fiziki təzyiqlə üzləşiblər.
Ağdam rayonu Quzanlı qəsəbəsində ayrı-ayrı təsərrüfatlarda yaşayan Zaur Quliyevin 340 manat, Zamin Quliyevin 488 manat 45 qəpik, İlqar Quliyevin 351 manat borcu, Qaytaran Quliyevin adına olan abonent kodu üzrə isə 415 manat 90 qəpik debitor borc yaranıb. Həmin abonentlərlə dəfələrlə fərdi söhbətlər aparılıb və ödəniş olunmasının vacibliyi diqqətlərinə çatdırılsa da,  buna əhəmiyyət verməyiblər və ödəniş etməyiblər. Ağdam Sukanal Sahəsinin mühəndisi Etiqad Səmədli borc ödənilməyəcəyi təqdirdə suyun kəsiləcəyi ilə bağlı sonuncu dəfə bildiriş təqdim edərkən həmin abonentlər tərəfindən fiziki təzyiqlərə məruz qalıb.
Füzuli rayonunun Horadiz şəhərində isə yerli sukanal idarəsinin əməkdaşı Nəbi Abbasov xidməti vəzifəsini yerinə yetirərkən abonent Cavid Xalyəddinovun ağır təhqirlərinə məruz qalıb. Horadiz şəhər sakini C.Xalyəddinov 303 manat borcunu ödəməkdən imtina edib və onunla aparılan maarifləndirici söhbət  xoşagəlməz sonluqla nəticələnib. Hər iki faktın araşdırılması üçün hüquq-mühafizə orqanlarına müraciət olunub.
“Azərsu” ASC-nin bildiriş təqdim edən əməkdaşları xidməti vəzifələrini yerinə yetirir və onlara qarşı hər hansı təhqir və təzyiq yolverilməzdir və belə hallar baş verərsə “Azərsu” ASC tərəfindən hüquq-mühafizə orqanlarına müraciət olunacaq.  “Azərsu” ASC bir daha istehlakçıların diqqətinə çatdırır ki, göstərilən xidmətin səviyyəsi ödənişlərin vaxtında edilməsindən asılıdır.
Abonentlərin diqqətinə çatıdırıq ki, yaranmış debitor borcların hissəli ödəniçinə də şəarait yaradılır. Bunun üçün abonent yerli sukanal idarəsi və ya sahəsinə müraciət edərək razılaşma protokolu imzalamalı və götürdüyü öhdəliyə uyğun olaraq borcunu hissə-hissə ödəyə bilər.

Employees of “Azersu” OJSC faced humiliation and physical pressure while performing their duties
“Azersu” OJSC is taking necessary measures to increase the level of payment for drinking water and wastewater services and solve the problem of receivables. Although awareness-raising and advocacy efforts have been intensified to attract subscribers, some subscribers are still reluctant to pay for the services they are provided. “Azersu” employees in Aghdam and Fizuli districts faced humiliation and physical pressure while performing their duties.
Subscribers Zaur Guliyev with 340 manat, Zamin Guliyev with 488,45 manat, Ilgar Guliyev with 351 manat, and Gaitaran Guliyev with 415,9 debt live in individual housholds in Guzanli settlement of Aghdam. Although individual conversations were held with these subscribers and the importance of payment was brought to their attention, they did not pay attention to it and did not pay their payables. Etiqad Samedli, an engineer from the Aghdam Sukanal field, was subjected to physical pressure by those subscribers when he last submitted a notice that the water supply would be cut off if the debt was not repaid.
In Horadiz, Fizuli region, Nabi Abbasov, an employee of the local water supply department, was severely insulted by Javid Khalyaddinov while on duty. Horadiz resident J.Khalyaddinov refused to pay the debt of 303 manat and the enlightening conversation with him resulted in an unpleasant ending. Law enforcement agencies have been asked to investigate both facts.
Employees of “Azersu” OJSC who submit notices are performing their official duties and any humiliations and pressures against them are unacceptable, and if such cases occur, “Azersu” OJSC will apply to law enforcement agencies. “Azersu” OJSC once again informs consumers that the level of service provided depends on timely payments.
We would like to inform our subscribers that conditions are created for partial repayment of receivables. To do this, the subscriber must apply to the local water supply department or branch, sign a protocol of agreement and pay the debt in installments in accordance with its commitment.