Şirvan şəhərində içməli su və kanalizasiya layihəsinin təqdimatı keçirilib
“Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti Azərbaycan Respublikası regionlarının sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət Proqramına uyğun olaraq bölgələrdə əhalinin içməli su təchizatı və tullantı su layihələrinin icrasını davam etdirir. Respublikanın sənaye şəhərlərindən olan Şirvanda istehlakçıların keyfiyyətli içməli su ilə təmin edilməsi və onlara göstərilən kanalizasiya xidmətlərinin yaxşılaşdırılması mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Şirvan şəhərində içməli su və kanalizasiya layihəsinin icrası çərçivəsində görülmüş işlər və perspektiv vəzifələr Şirvan Şəhər İcra Hakimiyyətində keçirilən təqdimat zamanı ətraflı müzakirə olunub. Tədbirdə “Azərsu” ASC-nin sədr müavini Etibar Məmmədov, Şirvan Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı İlqar Abbasov Şirvan şəhərindən millət vəkili seçilmiş İltizam Yusifov,  podrat təşkilatın nümayəndələri iştirak edib.
Şirvan şəhərinin içməli və tullantı su sistemlərinin yenidən qurulması layihəsinin təqdimatı zamanı bildirilib ki, 2013-cü ildə Prezident İlham Əliyevin iştirakı ilə Şirvan-Muğan qrup su kəmərindən Şirvan şəhərinə içməli suyun verilməsindən sonra şəhərdaxili şəbəkələrin mərhələlərlə yenidən qurulması işlərinə başlanılıb. Təsdiqlənmiş layihəyə uyğun olaraq 2021-ci ildə Şirvan şəhərində 7 km içməli su və kanalizasiya şəbəkəsi, ümumilikdə isə 100 km-dən çox içməli su, 11 km tullantı su şəbəkəsi yenilənib, 12 minədək ünvana birləşmə verilərək sayğaclar quraşdırılıb. Şəhərdəki çoxmənzilli yaşayış binalarının daxili sistemlərinin yenidən qurulması su təchizatının fasiləsiz rejimə keçirilməsinə imkan yaradıb.
Ötən müddətdə Şirvan-Muğan qrup su kəmərindən yeni birləşmələrin verilməsi nəticəsində Çılpaqlı, Yeni yaşayış massivlərinin, həmçinin şəhərin relyef baxımından yüksəklikdə yerləşən məhəllələrinin də içməli su təchizatı yaxşılaşıb.
Şirvan şəhərində içməli su və kanalizasiya şəbəkələrinin tikintisi növbəti illərdə də davam etdiriləcək. Perspektiv layihəyə əsasən, ümumilikdə Şirvan şəhərində 257 km içməli su və 228 km tullantı su şəbəkələrinin tikintisi nəzərdə tutulur. Eyni zamanda şəhərin dayanıqlı su təchizatı məqsədilə ümumi tutumu 19 min kubmetr olan 4 su anbarı inşa ediləcək. Şirvan şəhərində formalaşan tullantı sularının kənarlaşdırılması məqsədi ilə layihə çərçivəsində tullantı sutəmizləyici qurğunun tikintisi nəzərdə tutulur. Bu qurğuda Hacıqabul şəhərində formalaşan tullantı suları da təmizlənib zərərsizləşdiriləcəkdir.

Presentation of a drinking water and sewerage project was held in Shirvan
“Azersu” OJSC continues to implement drinking water supply and wastewater projects in the regions in accordance with the State Program on Socio-Economic Development of the Regions of the Republic of Azerbaijan. In Shirvan, one of the industrial cities of the republic, it is important to provide consumers with quality drinking water and improve sewerage services.
The work done within the implementation of the drinking water and sewerage project in Shirvan and the perspective tasks were discussed in detail during the presentation held at the Shirvan City Executive Power. The event was attended by Deputy Chairman of “Azersu” Etibar Mammadov, Head of Shirvan City Executive Power Ilgar Abbasov, Shirvan MP Iltizam Yusifov and representatives of the contractor company.
During the presentation of the project on reconstruction of drinking and wastewater systems in Shirvan, it was noted that reconstruction work was launched after the supply of drinking water to the city of Shirvan from the Shirvan-Mugan group water pipeline with President Ilham Aliyev’s participation in 2013. According to the approved project, in 2021, 7 km of drinking water and sewerage network in Shirvan, in total, more than 100 km of drinking water, 11 km of wastewater network were renewed, about 12,000 addresses were connected to the network and meters were installed. Reconstruction of the internal systems of multi-storey residential buildings in the city has allowed to realize uninterrupted water supply.
As a result of the new connections from the Shirvan-Mugan group water pipeline, the drinking water supply of Chilpagli and Yeni residential areas, as well as the city's neighborhoods located in altitude had been improved within the past period.
The construction of drinking water and sewerage networks in Shirvan will continue in the coming years. According to the perspective project, a total of 257 km of drinking water and 228 km of wastewater networks are planned to be built in Shirvan. At the same time, 4 reservoirs with a total capacity of 19,000 cubic meters will be built to provide the city with sustainable water. To discharge wastewater generated in the city of Shirvan, the project envisages the construction of a wastewater treatment plant. The wastewater generated in Hajigabul will be treated and neutralized with this facility too.