Orta istehlak sərfiyyatı verildiyi hallarda dürüstləşmə necə aparılır?
Yay mövsümündə istirahətlə əlaqədar bölgələrə və ya xaricə üz tutan vətəndaşlar istirahətdən qayıtdıqda bəzən faktiki işlətdiklərindən çox su sərfiyyatı yazılmış bildirişlər alırlar. Belə olduğu təqdirdə vətəndaşla su idarəsinin işçiləri arasında fikir ayrılıqları yaranır. Bəs əslində nə baş verir, belə halla qarşılaşan abonentlər nə etməlidir?
Bununla bağlı Trend İnformasiya Agentliyinin sorğusuna cavab verən "Azərsu" ASC-nin İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin rəisi Anar Cəbrayıllı qeyd edib ki, Nazirlər Kabinetinin təsdiqlədiyi “Sudan istifadə qaydaları”na əsasən mexaniki su sayğacları mənzilin daxilində yerləşən abonentlərdə vətəndaş evdə olmadıqda, müəyyən səbəblərdən qapı açılmadıqda orta aylıq sərfiyyata uyğun hesabat aparılır: "Orta aylıq sərfiyyat son 12 ayda istifadə edilmiş su həcminə uyğun müəyyən edilir və buna uyğun olaraq faktura təqdim edilir. Növbəti ay həmin ünvanda faktiki sayğac göstəricisi oxunduqda insan amili olmadan informasiya sistemləri üzərindən proqramsal qaydada dürüstləşmə aparılır. Əgər, siz bir ay ərzində 10 kubmetr su işlətmisinizsə və orta aylıq sərfiyat 15 kubmetrdirsə, deməli 5 kubmetr artıq sərfiyyat hesablanıb. Belə olduqda, növbəti ayda mənzildə 15 kubmetr su istifadə olunubsa, fakturada bu həcm avtomatik olaraq 10 kubmetr göstərilir. Başqa sözlə, ötən ay artıq hesablanmış 5 kubmetr sərfiyyat bu ay istifadə olunmuş sərfiyyatdan çıxılmaqla dürüstləşmə aparılır".
“Azərsu” ASC olaraq bu istiqamətdə mütəmadi məlumatlandırma aparılır, posterlər və videoçarxlar hazırlanaraq social şəbəkəlrdə paylaşılır. Eyni zamanda təqdim olunmuş bildirişlərin üzərində sayğac göstəricisinin oxunmasına şərait olmadığı üçün aparılmış hesabatın orta istehlak sərfiyyatına uyğun olduğuna dair məlumar əks olunur.
Bundan başqa, “Azərsu” ASC tərəfindən təqdim olunan 19 elektron xidmətdən biri “Əhali qrupu üzrə istehlakçıların sayğac göstəricilərini təqdim etməsi və hesab-fakturanın formalaşdırlıması” elektron xidməti abonentlərin ixtiyarına verilib. Onlar sayğacların şəklini çəkib, plomb və sayğac nömrəsini yazıb, digər tələb olunan məlumatları yerləşdirməklə, "Azərsu" ASC-nin saytı (www.azersu.az), Elektron su portalı (www.e-su.az), Elektron hökumət portalı (www.e-gov.az) , eləcə də "Azərsu" ASC-nin Facebook səhifəsinin Messencer bölməsindən bu xidmətdən yararlanmaqla istifadə etdikləri suyun faktiki həcminə uyğun elektron faktura əldə edə bilərlər.

How is the verification made when the average consumption is given?
Citizens who travel to the regions or abroad for summer vacations sometimes receive notifications with more water consumption than they actually use when they return from vacation. In this case, there become disagreements between the citizen and the employees of the water department. But what is really happening, what should subscribers do if they face such a situation?
Anar Jabrayilli, Head of Public Relations Department of “Azersu” OJSC responded to Trend News Agency's question in this connection that the calculation of the consumption for the consumers with mechanical water meters is made on "Rules of water use" of the Cabinet of Ministers" in case when there is nobody in the house or the consumer reject to open the door. Average monthly consumption is determined according to the volume of water used in the last 12 months and an invoice is submitted accordingly. When the actual meter reading is read at the same address next month, the information systems are programmatically verified without the human factor. If you used 10 cubic meters of water in a month and the average monthly consumption is 15 cubic meters, there is an excess of 5 cubic meters consumption. In this case, if 15 cubic meters of water was used in the apartment next month, the invoice will automatically show 10 cubic meters. In other words, the consumption of 5 cubic meters, which was calculated last month, is adjusted by deducting the consumption used this month. "
“Azersu” OJSC regularly draws to attention the information in this direction; posters and videos are prepared and shared on social networks. At the same time, the submitted notices contain information that the report corresponds to the average consumption, as there were no conditions for reading the watermeter.
In addition, one of the 19 e-services provided by “Azersu” OJSC is the e-service "Submission of meter readings and formation of invoices by consumers by population group" was provided to subscribers. They can get an electronic invoice according to the actual volume of water they use by taking a picture of the meters, writing the seal and meter number, posting other required information on the website of “Azersu” OJSC (www.azersu.az), e-water portal (www.e-su.az), e-government portal (www .e-gov.az), as well as the Messenger section of the Facebook page of “Azersu” OJSC.