Nərimanov rayonunda içməli sudan qanunsuz istifadə halları aşkarlanıb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təsdiqlədiyi “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsinə dair 2020-2022-ci illər üçün Tədbirlər Planına” uyğun olaraq su itkilərinin və israfçılığın  qarşısının alınması məqsədilə nəzarət tədbirləri davam etdirilir. Sudan qanunsuz istifadə hallarının araşdırılması məqsədilə “Azərsu” ASC tərəfindən yaradılmış xüsusi qrupların araşdırmaları nəticəsində Bakının Nərimanov rayonunda sudan uçotsuz və sayğacdankənar xətlərdən istifadə halları aşkarlanıb.
Araşdırmalar zamanı məlum olub ki, Əhməd Rəcəbli küçəsində avtoyuma məntəqəsi kimi fəaliyyət göstərən obyektdə yaxınlıqdan keçən su xəttinə qoşulma edilib və sudan qanunsuz istifadə olunub. Bununla əlaqədar dəymiş ziyan hesablanıb və obyektin su təchizatı dayandırılıb.
Dəfələrlə edilən xəbərdarlıqlara baxmayaraq içməli suyu talayan ünvanlardan biri də Yusif Vəzir Çəmənzəminli küçəsində yerləşən ət kəsimi məntəqəsi olub. Sudan uçotsuz və sayğacdankənar istifadə edən obyektin su təchizatı dərhal dayandırılıb.
Nərimanov rayonu ərazisində yerləşən və 204 saylı marşrut avtobusunun qarajı kimi tanınan ərazidə də sudan qanunsuz istifadə halı aşkarlanıb. Məlum olub ki, yaxınlıqdan keçən su kəmərindən qaraj ərazisinə  su xətti çəkilib və sudan uçotsuz istifadə olunub.
Müəyyən olunmuş hər bir fakt üzrə zəruri tədbir görülüb, özbaşına çəkilmiş xətlər və qoşulmalar ləğv edilib. Eyni zamanda qanunsuz istifadəyə görə dəymiş ziyan hesablanıb və içməli sudan qanuni istifadənin yolları sahibkara izah edilib.
Vətəndaşları bir daha bu cür əməllərdən çəkinməyə çağırır və bildiririk ki, belə qanunazidd halların qarşısını almaq üçün tədbirlər davam etdiriləcək. Sudan qanunsuz istifadəyə görə dəymiş ziyan hesablanacaq və hüquq-mühafizə orqanlarına müraciət olunacaq. Ümumilikdə cari ilin ötən dövründə sudan qanunsuz istifadə ilə bağlı 178 fakt üzrə  hüquq-mühafizə orqanlarına müraciət olunub.
Qeyd edək ki, 2021-ci ilin 7 ayında sudan qanunsuz istifadə ilə bağlı “Azərsu” ASC üzrə 10519, Nərimanov rayonu üzrə isə 130 fakt aşkarlanıb. Belə hallarla bağlı ölkə üzrə 2 mln 877 min kubmetr, Nərimanov rayonu üzrə 31 min kubmetr həcmində sərfiyyat bərpa olunub.

Illegal use of drinking water was revealed in Narimanov district
In accordance with the "Action Plan for 2020-2022 to ensure the efficient use of water resources" approved by President Ilham Aliyev, control measures are being taken to prevent water losses and waste. As a result of the investigation of special groups set up by “Azersu” OJSC to investigate cases of illegal use of water, cases of unregistered and off-meter water use were revealed in the Narimanov district of Baku.
During the investigation, it was found out that the facility operating as a car wash on Ahmad Rajabli Street was connected to the nearby water line and the water was used illegally. Due to this, the damage was calculated and the water supply to the facility was suspended.
Despite repeated warnings, one of the addresses that robbed drinking water was a slaughterhouse on Yusif Vazir Chamanzaminli Street. The water supply of the facility, which uses water without registration and outside the meter, was immediately suspended.
Illegal use of water was also revealed in the Narimanov district, in the area known as the garage of the bus number 204. It turned out that a water line was laid from a nearby water pipeline to the garage and the water was used without registration.
Necessary measures were taken on each of the identified facts, unauthorized lines and connections were eliminated. At the same time, the damage caused by illegal use was calculated and the ways of legal use of drinking water were explained to the entrepreneur.
We once again urge citizens to refrain from such actions and state that measures will be taken to prevent such violations. Damage caused by illegal use of water will be calculated and applied to law enforcement agencies. In total, 178 cases of illegal use of water were reported to law enforcement agencies this year.
It should be noted that 10,519 facts of illegal use of water were revealed by “Azersu” OJSC and 130 in Narimanov district in 7 months of 2021. Due to such cases, consumption in the amount of 2,877,000 cubic meters was restored in the country and 31,000 cubic meters in Narimanov district.