Binəqədi rayonunun bir neçə küçəsində yeni kanalizasiya infrastrukturunun inşasına başlanılıb
“Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti  Bakı şəhəri, Binəqədi rayonunda əhalinin tullantı sularının axıdılması xidmətlərindən istifadəsinin yaxşılaşdırılması məqsədilə yeni layihənin icrasına başlayıb. Rayonun Binəqədi qəsəbəsi, Cəfər Cabbarlı və Mikayıl Ələkbərov küçələrində inşa edilən yeni kanalizasiya kollektoru burada formalaşan tullantı sularının ekoloji tələblərə uyğun  idarə olunmasını təmin edəcək, eyni zamanda yağıntılar zamanı subasma hallarının qarşısını alacaq.
Son illər əhalinin sıx məskunlaşdığı hər iki küçənin bir hissəsinin relyef baxımından çökəklikdə yerləşməsi, ərazidəki mövcud kanalizasiya xətlərinin fərdi qaydada əhali tərəfindən çəkilməsi, eləcə də bəzi yerlərdə tullantı sularının üstü açıq arxlar vasitəsi ilə axıdılması ərazidə ciddi problemlər yaradır. Burada yaranan tullantı sularının mərkəzləşdirilmiş şəkildə toplanıb kənarlaşdırlmasını təmin etmək məqsədilə “Azərsu” ASC tərəfindən layihə hazırlanıb və yeni infrastrukurun qurulmasına başlanılıb. Layihəyə əsasən hər iki küçədə 600 mm diametrli borularla yeni daşıyıcı tullantı su xətləri inşa olunur. Ardinca ərazidəki evlərin kanalizasiya xətləri kollektora birləşdiriləcək.
2000-ə yaxın evi əhatə edəcək yeni layihənin icrasının növbəti yağış mövsümünə qədər başa çatdırılması planlaşdırılır. Tullantı sularının axıdılması xidmətlərindən istifadənin yaxşılaşdırılması məqsədilə həyata keçirilən bu layihə əhalinin məişət şəraitinin yaxşılaşdırmaqla yanaşı, ərazidə ekoloji təhlükəsizliyin təminatı baxımdan mühüm əhəmiyyət kəsb edir.

Construction of new sewerage infrastructure has begun on several streets in Binagadi district
“Azersu” OJSC has launched a new project to improve the use of wastewater disposal services in the Binagadi district of Baku. The new sewerage collector built in Binagadi settlement, Jafar Jabbarli and Mikayil Alakbarov streets will ensure the management of wastewater generated here in accordance with environmental requirements, as well as prevent flooding during rains.
In recent years, the construction of existing sewer lines in the area by the population, as well as the discharge of wastewater through open ditches in some places create serious problems in the area. In order to ensure the centralized collection and disposal of wastewater generated here, “Azersu” OJSC has developed a project and started construction of new infrastructure. According to the project, new waste water lines with 600 mm diameter pipes are being built on both streets. Then the sewer lines of the houses in the area will be connected to the collector.
The new project, which will cover about 2000 houses, is planned to be completed by the next rainy season. This project, implemented to improve the use of wastewater disposal services, is important in terms of improving the living conditions of the population, as well as ensuring environmental safety in the area.