Biləsuvar rayonunun Xırmandalı kəndində içməli su layihəsinin icrasına başlanılıb
“Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti içməli su çatışmazlığından əziyyət çəkən kənd və qəsəbələrdə içməli su layihələrinin icrasını davam etdirir. Səhmdar Cəmiyyətin daxili imkanları hesabına Biləsuvar rayonunun Xırmandalı kəndinin bir hissəsinin içməli su təchizatının yaxşılaşdırılması məqsədilə yeni layihənin icrasına başlanıb.
Rayonun ən böyük yaşayış məntəqələrindən olan Xırmandalı kəndi uzun illər içməli su çatışmazlığından əziyyət çəkib. Kəndin 10 minədək sakini içməli suya olan tələbatlarını daşıma yolu ilə və ya arx suyunu duruldub istifadə etməklə ödəyib.
Şirvan-Muğan qrup su kəmərindən Biləsuvar şəhərinə  magistral su kəmərinin çəkilməsi bir sıra kəndlərin o cümlədən Biləsuvar rayonunun Xırmandalı kəndinin su təchizatı üçün imkanlar yaradıb. “Əhalinin içməli su ilə təminatının yaxşılaşdırılmasına dair əlavə tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamına uyğun olaraq 2017-ci ildə Xırmandalı kəndinin müəyyən bir hissəsini əhatə edən içməli su layihəsi həyata keçirilib. Həmin  layihə çərçivəsində kənddə 9,5 km su xətti çəkilib, əhalinin ümumi istifadəsi üçün 52 ədəd bulaq quraşdırılıb. Bu layihə Xırmandalı kəndinin bir hissəsini əhatə edib və layihədən 4 minədək sakin faydalanıb.
Kəndin digər hissəsinin  içməli su təchizatının yaxşılaşdırılması məqəsdilə “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti tərəfindən layihə hazırlanıb. Daxili imkanlar hesabına icra olunan layihə çərçivəsində kənddə 13 km uzunluğunda  müxtəlif diametrli borularla su xətlərinin çəkilməsi nəzərdə tutulur.  Yeni şəbəkənin əhatə etdiyi ərazidə əhalinin ümumi istifadəsi üçün 120 ədəd bulaq quraşdırılacaq.
Tikinti-quraşdırma işlərinin iyun ayında başa çatdırılması nəzərdə tutulur. Bununla da kəndin daha 6 min sakini  keyfiyyətli içməli su ilə təmin olunacaq.
Qeyd edək ki, “Azərsu” ASC-nin daxili imkanları hesabına hazırda Biləsuvar rayonu ilə yanaşı, Hacıqabul, Saatlı, Tovuz, Abşeron rayonlarının kənd və qəsəbələrində, həmçinin  Bakının Binəqədi, Səbail, Sabunçu, Suraxanı, Xəzər rayonlarında içməli su təchizatının yaxşılaşdırılması layihələri həyata keçirilir.

A drinking water project is launched in Khirmandali village of Bilasuvar region
“Azersu” OJSC continues to implement drinking water projects in the villages and settlements suffering from water shortage. A new project has been launched to improve the drinking water supply of a part of Khirmandali village of Bilasuvar region due to the internal resources of the joint-stock company.
Khirmandali village, one of the largest settlements in the district, has suffered from the drinking water scarcity for many years. About 10,000 residents of the village met their drinking water needs by transporting or using ditch water.
Construction of the transmission main from Shirvan-Mugan group water pipeline to Bilasuvar city has created opportunities for water supply of a number of villages, including Khirmandali village of Bilasuvar region. In accordance with the Presidential Order of the Republic of Azerbaijan "On additional measures to improve the supply of drinking water", a drinking water project covering a certain part of the village Khirmandali was implemented in 2017. Within the framework of this project, 9.5 km of water line was laid in the village, 52 springs were installed for the general use of the population. The project covered part of Khirmandali village and benefited about 4,000 residents.
A project has been developed by “Azersu” OJSC to improve the supply of drinking water to the rest of the village. The project, implemented at the expense of internal resources, envisages the construction of 13 km long water lines with pipes of different diameters in the village. 120 springs for public use will be installed in the area covered by the new network.
The construction is expected to be completed in June. Thus, another 6,000 residents of the village will be provided with quality drinking water.
It should be noted that, in addition to Bilasuvar region, drinking water supply improvement projects are being implemented in the villages and settlements of Hajigabul, Saatli, Tovuz, Absheron regions, as well as Binagadi, Sabail, Sabunchu, Surakhani, Khazar districts of Baku due to the internal resources of “Azersu” OJSC.