Neftçala rayonunun içməli sudan əziyyət çəkən kənd və qəsəbələrində yeni layihə icra olunacaq
“Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti  Neftçala rayonunun içməli sudan əziyyət çəkən kənd və qəsəbələrində yeni layihənin icrasına başlayır. Layihə 12 yaşayış məntəqəsini (Mirqurbanlı, Həsənabad, Qoltuq, Uzunbabalı, Mirzəqurbanlı, Tatarməhlə, Abbaslı, Kürqarabucaq, Birinci Qaralı, İkinci Qaralı, Qədimkənd, Yuxarı Qaramanlı kəndləri) əhatə edir. İndiyədək bu yaşayış məntəqələrinin içməli su təchizatı modul tipli sutəmizləyici qurğular hesabına aparılırdı. Qlobal iqlim dəyişikilyi nəticəsində Kür çayında suyun azalması və Xəzər dənizi suyunun çay istiqamətində axması səbəbindən ilin isti dövrlərində həmin qurğuları xam su ilə təmin etmək mümkün olmur.
Yeni layihəyə əsasən, rayonunun 5 kəndini (Kürqarabucaq, Birinci Qaralı, İkinci Qaralı, Qədimkənd, Yuxarı Qaramanlı kəndləri) içməli su ilə təmin etmək məqsədilə 450 mm diametrli polietilen borularla 11 km uzunluğunda magistral su kəmərinin tikintisi nəzərdə tutulub. Eyni zamanda yeni çəkiləcək magistraldan kəndlərdəki modul tipli sutəmizləyici qurğulara qədər 6 km paylayıcı su xətləri çəkiləcək. Yaradılacaq yeni infrastruktur içməli su  ilə ötən il istismara verilmiş Şirvan-Muğan qrup su kəmərindən Neftçala şəhərinə çəkilmiş magistraldan təmin olunacaq.
Mirqurbanlı və Həsənabad kəndlərinin, həmçinin Qoltuq məhəlləsinin su təchizatı Neftçala şəhərinin şəbəkəsi hesabına aparılacaq. Bu məqsədlə şəhər şəbəkəsindən həmin kəndlərə 5,7 km uzunluğunda yeni xətlər inşa olunacaq.
Şirvan-Muğan qrup su kəmərindən Neftçalaya çəkilmiş magistral kəmərin marşrutu boyu yerləşən Uzunbabalı, Mirzəqurbanlı, Tatarməhlə  və Abbaslı kəndlərinə isə içməli su birbaşa magistraldan veriləcək. Bu kəndlərdəki modul tipli təmizləyici qurğuların təmiz su anbarına qədər ümumilikdə 3,8 km uzunluğunda yeni xətlər çəkiləcək.
7 yaşayış məntəqələsində tikinti-quraşdırma işlərinin 45 günə, digər 5 kənddə isə 75 günə yekunlaşacağı planlaşıdırılır. Tikinti-quraşdırma işləri başa çatdıqdan sonra bu yaşayış məntəqələrinin 20 minə qədər sakini dayanıqlı və keyfiyyətli içməli su ilə təmin olunacaq. Rayonun digər kəndlərinin içməli su tələbatı isə müvəqqəti olaraq sudaşıyan maşınlar hesabına təmin ediləcək. Maşınlarla daşınan su həmin yaşayış məntəqələrindəki mövcud modul tipli təmizləyici qurğuların təmiz su çənlərinə doldurularaq ümumi istifadə üçün quraşdırılmış bulaqlara ötürüləcək.
Qeyd edək ki, son illər müşahidə olunan qlobal iqlim dəyişmələri nəticəsində Kür çayında suyun səviyəsinin azalması Neftçala şəhəri, həmçinin rayonun 38 kənd və qəsəbəsinin içməli su təchizatında ciddi çətinliklər yaradıb. Yaranmış problemin aradan qaldırılması məqsədilə “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti tərəfindən Şirvan-Muğan qrup su kəmərindən Neftçala rayonuna 2 magistral su kəmərinin tikintisi layihələndirilib. Bu kəmərlərdən biri Neftçala şəhərinin, digəri isə rayonun kənd və qəsəbələrinin su təminatı üçün nəzərdə tutulub.
Prezident İlham Əliyevin xüsusi tapşırıqlarına uyğun olaraq 2020-ci ilin iyun ayında Şirvan-Muğan qrup su kəmərindən Neftçala şəhərinə 40 km uzunluğunda magistral kəmərin və Salyan şəhəri yaxınlığında həcmi 7500 kubmetr olan su anbarının tikintisinə başlanılıb. 2020-ci ilin noyabr ayında yeni infrastrukturdan Neftçala şəhərinə suyun verilməsi təmin edilib. Hazırda şəhər əhalisi dayanıqlı içməli su ilə təmin olunur. Rayonun 38 kənd və qəsəbəsini içməli su ilə təmin edəcək, eləcə də Neftçala şəhəri üçün alternativ olacaq ikinci magistral kəmərin tikintisi ilə rayonun içməli su problemi tam həllini tapacaq.

A new project is to be implemented in the villages and settlements of Neftchala region suffering from drinking water scarcity
Created: 14-04-2021 16:41
“Azersu” OJSC is launching a new project in the villages and settlements of Nefchala region suffering from drinking water scarcity. The project covers 12 settlements (Mirgurbanli, Hasanabad,Goltug, Uzunbabali, Mirzakurbanli, Tatarmahla, Abbasli, Kurgarabujag, Birinji Garali, Ikinji Garali, Gadimkend, Yukhar; Garamanli villages). So far, the drinking water supply to these settlements was provided by modular water treatment plants. Due to the reduction of water in the Kura River as a result of global climate change and the flow of Caspian Sea water in the direction of the river, it is not possible to provide these facilities with raw water during the hot periods of the year.
According to the new project, 11 km long transmission main with 450 mm diameter polyethylene pipes will be built to supply drinking water to 5 villages of the region (Kurgarabujag, Birinji Garali, Ikinji Garali, Gadimkend, Yukhari Garamanli villages). At the same time, 6 km of water distribution lines will be laid from the new transmission main to the modular water treatment plants situated in the villages. Drinking water will be supplied to the new infrastructure via the transmission main laid to Neftchala from the Shirvan-Mughan group water pipeline which was put into operation last year.
Water supply of Mirgurbanli and Hasanabad villages, as well as Goltug neighborhood will be provided by the network of Neftchala city. For this purpose, 5.7 km of new lines will be built from the city network to these villages.
Drinking water will be supplied directly from the Shirvan- Mughan group water pipeline to Uzunbabali, Mirzakurbanli, Tatarmahla and Abbasli villages along the route of the transmission main laid to Neftchala. A total of 3.8 km of new lines will be laid to the clean water reservoir from the modular treatment plants in these villages.
The construction work is planned to be completed in 45 days in 7 settlements, and in 75 days in 5 other villages. Upon completion of the construction work, about 20,000 residents in these settlements will be provided with sustainable and quality drinking water. The drinking water needs of other villages in the region will be met by temporary water trucks. The water transported by trucks will be filled into the clean water tanks of the existing modular treatment plants in those settlements and transferred to the springs installed for public use.
It should be noted that the decrease in the water level in the Kura River as a result of global climate change in recent years has created serious difficulties in the supply of drinking water to the city of Neftchala, as well as 38 villages and settlements in the region. To eliminate the problem, “Azersu” OJSC designed the construction of two transmission mains to Neftchala region from the Shirvan-Mughan group water pipeline. One of these pipelines is intended for water supply of Neftchala city and the other for villages and settlements of the region.
According to President Ilham Aliyev’s special instructions, in June 2020, the construction of a 40 km long transmission main from the Shirvan-Mughan group water pipeline to Neftchala and a reservoir with a capacity of 7,500 cubic meters near the city of Salyan was launched. In November 2020, water was supplied to Neftchala from the new infrastructure. Currently, the city population is provided with sustainable drinking water. The problem of drinking water in the region will be fully resolved with the construction of the second transmission main, which will provide drinking water to 38 villages and settlements in the region, as well as an alternative to the city of Neftchala.