Abşeron rayonunun Aşağı Güzdək qəsəbəsində içməli su layihəsinin icrasına başlanılıb
“Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti  Bakı şəhəri və ətraf qəsəbələrdə əhalinin içməli su təchizatının yaxşılaşdırılması məqsədilə layihələrin icrasını davam etdirir. Səhmdar Cəmiyyətin daxili imkanları hesabına Abşeron rayonunun Aşağı Güzdək qəsəbəsində əhalinin içməli su təchizatının yaxşılaşdırılması məqsədilə yeni layihənin icrasına başlanıb.
Abşeron rayonunun Aşağı Güzdək qəsəbəsində mərkəzləşdirilmiş su təchizatı sistemləri mövcud olmayıb. Qəsəbənin yalnız bir hissəsində əhali tərəfindən fərdi qaydada su xətləri çəkilib. Tikinti normalarına cavab verməyən həmin xətlər istismara yararsız vəziyyətdədir. İndiyədək Aşağı Güzdək qəsəbəsinə meliorasiya kanalından suvarma məqsədilə su verilib və sakinlər təsərrüfatda həmin sudan istifadə edib.
Qəsəbə sakinlərini dayanıqlı və keyfiyyətli içməli su ilə təmin etmək məqsədilə “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti tərəfindən layihə hazırlanıb. Daxili imkanlar hesabına icra edilən layihənin birinci mərhələsində müxtəlif diametrli borularla 8 km içməli su şəbəkəsi inşa ediləcək. Bu mərhələ çərçivəsində 500 fərdi yaşayış evi və obyekt yeni şəbəkəyə qoşulacaq. Növbəti mərhələlərdə qəsəbənin digər hissələrndə yeni içməli su şəbəkəsi yaradılacaq. Ümumilikdə layihə çərçivəsində 25 km içməli  su şəbəkəsi yaradılacaq və 1400 ev su ilə təmin olunacaq.
Layihəyə əsasən Aşağı Güzdək qəsəbəsi içməli su ilə Ceyranbatan Ultrasüzgəcli Sutəmizləyici Qurğular Kompleksi hesabına təmin olunacaq. Bu məqsədlə qəsəbənin yaxınlığından keçən magistral xətdən birləşmə verilərək 160 mm diametrli borularla 500 metr uzunluğunda magistral su xətti çəkiləcək. Bununla da qəsəbədəki fərdi xətlər ləğv olunacaq, eyni zamanda meliorasiya kanalından suyun verilişi dayandırılacaq. Layihənin icrası nəticəsində qəsəbə sakinləri yeni mənbə hesabına dayanıqlı və keyfiyyətli içməli su ilə təmin olunacaq.
Qeyd edək ki, “Azərsu” ASC-nin daxili imkanları hesabına hazırda Abşeron rayonu ilə yanaşı, Binəqədi, Səbail, Sabunçu, Suraxanı, Xəzər rayonlarında, həmçinin regionlarda Hacıqabul, Saatlı, Tovuz rayonlarının kənd və qəsəbələrində içməli su təchizatının yaxşılaşdırılması məqsədilə layihələrin icrası davam etdirilir.

A drinking water project has been launched in Ashaghi Guzdek settlement of Absheron district
“Azersu’ OJSC continues to implement projects to improve the supply of drinking water to the population in Baku and surrounding settlements. A new project has been launched to improve the supply of drinking water to Ashaghi Guzdek residents at the company’s internal expenses.
There were no centralized water supply systems in Ashaghi Guzdek of Absheron. Only in one part of the settlement water lines were laid individually by residents. These lines do not meet construction standards and are good for nothing. Ashaghi Guzdek settlement has been supplied with water from the amelioration canal for irrigation and residents have used this water on the farm up to now.
A project has been developed by “Azersu” OJSC to provide the residents of the settlement with sustainable and high quality drinking water. In the first phase of the project, implemented at the expense of internal resources, 8 km of drinking water network will be built with pipes of different diameters. 500 individual houses and entities will be connected to the new network during this phase. In the next stages, a new drinking water network will be created in other parts of the settlement. In total, a 25 km of drinking water network will be created within the project and 1400 houses will be provided with water.
According to the project, Aghaghi Guzdek will be provided with drinking water through Jeyranbatan Ultrafiltration Water Treatment Plant Complex. For this purpose a 500 meter- long transmission main with 160 mm diameter pipes will be laid by connecting the transmission main passing near the settlement. Thus, individual lines will be abolished in the settlement and at the same time, the water supply from the reclamation canal will be suspended. As a result of the project, the residents will be provided with sustainable and quality drinking water.
It should be noted that due to the internal resources of “Azersu” OJSc projects are being implemented to improve drinking water supply in Binagadi, Sabail, Sabunchu, Surakhani, Khazar districts, as well as in villages and settlements of Hajigabul, Saatli and Tovus regions.