Pirşağı tullantı sutəmizləyici qurğusunda mütəxəssislər üçün təlim keçirilib
Azərbaycanda həyata keçirilən içməli su təchizatı və tullantı su layihələri çərçivəsində müasir tipli avadanlıqlar və qurğular istismara verilir. Yeni yaradılan infrastrukturların idarəolunması baxımından kadr potensialının gücləndirilməsi, mütəxəssislərin bilik və bacarıqlarının artırılması mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Koreya İxrac-İdxal Bankı ilə birgə maliyələşdirilən layihə çərçivəsində tikintisi başa çatmaqda olan Pirşağı tullantı sutəmizləyici qurğusunda fəaliyyət göstərəcək işçilərin təcrübəsinin artırılması məqsədilə təlimlər keçirilib. Pirşağı tullantı sutəmizləyici qurğusunda təşkil olunan təlimlərdə mühəndislik, kimya, laboratoriya, mexanika, energetika və digər sahələr üzrə 20 əməkdaş iştirak edib. Təlim iştirakçılarına tullantı sularının təmizlənmə texnologiyaları barədə ətrafı bilgilər verilib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan hökumətinin və Koreya Respublikası İxrac-İdxal Bankının birgə maliyyələşdirdiyi  “Pirşağı Tullantı  Sutəmizləyici Qurğusu” layihəsi çərçivəsində Bakı şəhəri Sabunçu rayonunun Pirşağı qəsəbəsi yaxınlığında məhsuldarlığı sutkada 40 min kubmetr  olan bioloji tipli tullantı sutəmizləyici qurğular kompleksinin tikintisi  yekunlaşmaq üzrədir.
İnşasında ən son texnologiyalardan istifadə olunan qurğuda Koreyada istehsal edilmiş mexaniki avadanlıqlar quraşdırılıb. Qurğu Abşeron yarımadasının şimal-şərq hissəsində böyük bir ərazidə yaranan tullantı sularının birbaşa Xəzər dənizinə axıdılmasının qarşısını almağa imkan yaradacaq. Bu layihə Xəzər dənizinin ekoloji təhlükəsizliyinin qorunması baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır.

Training for specialists was held at the Pirshaghi wastewater treatment plant
Modern equipment and facilities are being put into operation within the framework of drinking water supply and wastewater projects implemented in Azerbaijan. It is important to strengthen human resources and increase the knowledge and skills of specialists in terms of managing the newly created infrastructure.
Within the framework of the project co-financed by the Export-Import Bank of Korea, trainings were held to increase the experience of the workers who will work at the Pirshaghi wastewater treatment plant, which is under construction. 20 employees in engineering, chemistry, laboratory, mechanics, energy and other fields took part in the trainings organized at Pirshaghi wastewater treatment plant. The trainees were provided with detailed information on wastewater treatment technologies.
It should be noted that the construction of a biological type wastewater treatment plant with a capacity of 40,000 cubic meters per day near the Pirshaghi settlement of the Sabunchu district of Baku is nearing completion within the "Pirshaghi Wastewater Treatment Plant" project co-financed by the Government of Azerbaijan and the Export-Import Bank of the Republic of Korea.
The device in the construction of which is used the latest technologies, is equipped with Korean-made mechanical equipment. The facility will prevent the discharge of wastewater generated over a large area in the north-eastern part of the Absheron Peninsula directly into the Caspian Sea. This project is of special importance in terms of protecting the environmental security of the Caspian Sea.