"Azərsu" ASC, "Meliorasiya və Su Təsərrüfatı" ASC beynəlxalq təşkilatlara müraciət ünvanlayıb
Ermənistan silahlı qüvvələrinin beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini kobud şəkildə pozaraq Azərbaycan ərazilərini işğal etməsi, ölkəmizə qarşı hərbi əməliyyatlar aparması, yaşayış məntəqələrində dinc əhalini atəşə tutması və təxribat xarakterli hərəkətləri ilə bağlı Meliorasiya və Su Təsərrüfatı ASC-nin və “Azərsu” ASC-nin rəhbərləri adından Dünya Su Şurasının İdarə Heyətinin üzvlərinə və şurada təmsil olunan təşkilatların rəhbərlərinə müraciət ünvanlanıb. Eyni zamanda, “Azərsu” ASC tərəfindən Beynəlxalq Su Resursları Assosiyasiyası, Qlobal Su Təsərrüfatı Liderləri Qrupu, Şəhər Su Təsərrüfatının İdarəedilməsi üzrə Regional Mərkəz, Fransanın Suez Qrup şirkəti və Budapeşt Su İşləri İdarəsi, Cəmiyyətin alimlərinin əməkdaşlıq etdiyi xarici mütəxəssislər Ermənistanın son təxribatları barədə ətraflı məlumatlandırılıb.
Onlara ünvanlanmış müraciətdə qeyd olunub ki, 27 sentyabr 2020-ci il tarixindən indiyədək Ermənistan silahlı qüvvələri Gəncə, Mingəçevir, Tərtər, Ağcabədi, Beyləqan, Horadiz şəhərlərinə və cəbhə zonasında yerləşən kənd və qəsəbələri müntəzəm atəşə tutub. Düşmən tərəfin ağır artileriyadan, ballistik raketlərdən və istifadəsi qadağan olunan kaset tipli mərmilərdən istifadə etməsi nəticəsində 43 mülki şəxs öldürülüb, 214 nəfər yaralanıb, 277 mülki obyekt, 66 çoxmənzilli yaşayış binası və 1505 fərdi yaşayış evi yararsız hala salınıb.
Ermənistanın hərbi təcavüzünün qarşısını almaq və əhalinin sıx məskunlaşdığı yaşayış yerlərinin təhlükəsizliyini təmin etmək üçün Azərbaycan Silahlı Qüvvələri özünümüdafiə hüququ çərçivəsində və beynəlxalq humanitar prinsiplərə uyğun olaraq adekvat tədbirlər görür.
Müraciətdə qeyd olunub ki, yaşayış məntəqələrinin Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən atəşə tutulması nəticəsində şəhər və kəndlərin su təchizatında da çətinliklər yaranıb. Bəzi yaşayış məntəqələrində hidrotexniki qurğulara, su anbarlarına, subartezian quyularına və paylayıcı şəbəkələrə ziyan dəyib.
Müraciətdə Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ və ətraf bölgələrini işğalda saxlamasının regional sülhə və təhlükəsizliyə ciddi təhdid yaratdığı xüsusi vurğulanıb, dünya ictimaiyyəti və beynəlxalq təşkilatlardan  prinsipial mövqe nümayiş göstərərək Ermənistanın təcavüzkar siyasətinin və təxribat xarakterli fəaliyyətinin pislənməsi barədə çağırış ifadə olunub.

“Azersu” OJSC, Amelioration and Water Farm OJSC address an appeal to international organizations
An appeal on the occupation of Azerbaijani territories by the Armenian armed forces in gross violation of the norms and principles of international law, the conduct of military operations against our country, firing on civilians in residential areas and provocative actions was addressed to the members of the Board of the World Water Council and the heads of the organizations represented in the council on behalf of the leaders of Amelioration and Water Farm OJSC and “Azersu” OJSC. At the same time, the International Water Resources Association, the Global Water Leaders Group, the Regional Center for Urban Water Management, Suez Group of France and the Water Affairs Department of Budapest and foreign experts cooperating with the Society's scientists were provided with the information about Armenia's latest provocations by “Azersu” OJSC.
It was noted in the appeal addressed to them that since September 27, 2020, the Armenian armed forces have regularly fired on the cities of Ganja, Mingachevir, Tartar, Agjabadi, Beylagan, Horadiz and villages and settlements in the frontline. As a result of the heavy artillery, ballistic missiles and prohibited cluster bombs shelled by the enemy, 43 civilians were killed, 214 people were injured, 277 civilian objects, 66 apartment buildings and 1,505 private houses were destroyed.
In order to prevent military aggression by Armenia and provide the security of densely populated civilian residential areas, the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan had to take adequate measures within the right of self- defense and in full compliance with the framework of the right to self- defense and full compliance with international humanitarian principles.
It was also noted that shelling of residential areas and civilian infrastructure by the Armenian armed forces cause to certain difficulties in supply of drinking water to cities and villages. Hydraulic structures, reservoirs, sub-artesian wells and distribution networks were damaged in some settlements.