“Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti tərəfindən Elektron Su Portalı istifadəyə verilib
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Dövlət orqanlarının elektron xidmətlər göstərməsinin təmin edilməsi sahəsində bəzi tədbirlər haqqında” Fərmanından irəli gələn vəzifələrin icrasını təmin etmək, vətəndaşlara göstərilən xidmətlərdə əlçatanlığın, operativliyin, şəffaflığın və səmərəliliyin artırılması məqsədilə “Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti tərəfindən Elektron Su Portalı (http://e-su.az) istifadəyə verilib.
Sentyabrın 24-də portalın təqdimatı ilə bağlı keçirilən brifinqdə “Azərsu” ASC-nin  Elektron idarəetmə və müasir texnologiyalar departamentinin rəisi Emil Əhmədov bildirib ki, bu sistem kommunal sektorda ilk dəfədir tətbiq olunur. Portal cari ilin sentyabrından ilkin versiyada vətəndaşların istifadəsinə verilib. Portalda “Azərsu” ASC-nin tətbiq etdiyi bir çox elektron xidmətlər vahid platformada birləşdirilib. Bu sistem vətəndaş-məmur ünsiyyətinin minimuma endirilməsi baxımından da mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Elektron Su Portalına giriş “Asanlogin” üzərindən həyata keçirilir. Sistemə daxil olduqdan sonra abonent kodu, telefon nömrəsi və elektron poçt ünvanı qeyd olunur. Sistem Elektron Hökumət Portalına inteqrasiya olunduğundan qeydiyyat zamanı istifadəçi barədə məlumatlar dərhal sistemdə görünür.
Portalda istifadəçilərə 5 abonent kodunu idarə etmək imkanı yaradılıb və vətəndaşlar həmin kodlara uyğun abonent məlumatlarını dərhal əldə edirlər. Burada içməli su və tullantı su xidmətlərinə görə formalaşmış bildirişlər əldə etmək və ödənişlər aparmaq mümkündür. Eyni zamanda abonentlər bütün ödənişləri ilə bağlı məlumatları da sistem vasitəsilə əldə edə bilərlər. Bu da gələcəkdə ödənişlərlə bağlı mübahisəli məsələləri aydınlaşdırmağa imkan verir. Portal üzərindən əhali qrupu üzrə istehlakçılar mexaniki sayğacların göstəricilərini təqdim edib bildirişləri əldə edə bilərlər. Gələcəkdə vətəndaşlar texniki şərtin alınması, su nümunələrinin  yoxlanılması, yeni istifadəçinin qeydə alınması xidmətlərindən də yararlana biləcəklər.
Bu sistem “Azərsu” ASC-yə ünvanlanan müraciətlərin icra vəziyyətini izləməyə də imkan verir. Belə ki, vətəndaşlar müraciət etdiyi gündən müraciətin icra vəziyyətini canlı olaraq izləyə bilir. Müraciətin hazırki icra mərhələsi, son icra tarixi və məsul şəxslər barədə məlumatlar əldə edə bilərlər. Müraciətlərin araşdırılması üçün əlavə vaxt tələb olunduqda bu barədə vətəndaşa onlayn qaydada məlumat verilir.
Portalda vətəndaşlar üçün “online çat” imkanı da yaradılıb və  istifadəçilər 24 saat bu imkandan yararlana bilər.
Hazırda istifadədə olan ilkin versiyada bəzi xidmətlər aktivdir. Portalda təqdim edilən xidmətlərin çeşidinin genişləndirilməsi üzərində mütəmadi işlər aparılır. Gələn ildən portalın mobil versiyası da istifadəyə veriləcək.

"Azersu" OJSC has launched an Electronic Water Portal
To ensure the execution of responsibilities arising from the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan "On some measures to ensure the provision of electronic services by government agencies”, to increase accessibility, transparency and efficiency of services provided to citizens Electronic Water Portal (http: / /e-su.az) was put into operation by “Azersu” OJSC.
At a briefing on the presentation of the portal which took place on September 24, Emil Ahmadov, head of the Department of Electronic Management and Modern Technologies of “Azersu” OJSC, said that this system is being used for the first time in the utilities sector. The portal has been available to citizens in the initial version since September this year. Many e-services implemented by “Azersu” OJSC are integrated on a single platform on the portal. This system is also important in terms of minimizing citizen-officials communication.
Access to the Electronic Water Portal is implemented via “Asanlogin”. After logging in, the subscriber code, phone number and e-mail address are entered. As the system is integrated into the e-Government Portal, information about the user is immediately visible in the system during registration.
The portal allows users to manage 5 subscriber codes, and citizens immediately receive subscriber information in accordance with these codes. Here you can get notifications and make payments for drinking water and wastewater services. At the same time, subscribers can get information about all payments through the system. This will clarify controversial issues related to future payments. Through the portal, consumers can get notifications by presenting the indicators of mechanical meters. In the future, citizens will be able to use the services of obtaining technical specifications, checking water samples, registration of new users.
This system also allows tracking the status of execution of appeals addressed to “Azersu” OJSC. Thus, citizens can follow the implementation of the appeal live from the day of appeal. They can get information about the current stage of execution of the appeal, the deadline and the responsible persons. When additional time is required to investigate appeals, the citizen is notified online.
“Online chat" is also available for citizens on the portal, and users can take advantage of this opportunity 24 hours a day.
Some services are active in the current initial version. Regular work is being done to expand the range of services provided on the portal. The mobile version of the portal will be launched next year.